Yıldırım / Bursa

Yeşilin ve Tarihin Birbirine Karıştığı Şehir

Bir şehrin adının önüne Yeşil sıfatını alması kolay değil. Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, ihtişamlı tarihi ve doğası ile Bursa bunu fazlasıyla hak eden bir şehir. Gölyazı, Uluabat Kuş Cenneti, Uludağ Yolu üzerindeki 600 senelik çınar, Suuçtu Şelalesi, eski rum köyü Trilye, Kapalı Çarşı, Sultan Külliyeleri, Ulu Cami, Uludağ, tarihi çarşı ve hanlar, Cumalıkızık, hamamlar ve kaplıcalar, Hacivat ve Karagöz, İskender ve Kestane Şekeri... Bu kadar zengin bir şehri gezmek de elbet bir güne sığmıyor. Bursa günler boyu gezildiğinde bile hala bir yerlerde keşfedilmeyi bekleyen bir şeyler kalıyor geriye.

Bursa ve Tarih

Neolitik Dönem’den bu yana yerleşim gören Bursa’nın adı Bithynia Kralı I.Prusias’ın kentin etrafına surlar ördürmesinden sonra verilen Prusia adından geliyor. Sırasıyla Lidyalıların, Perslerin ve Büyük İskender’in, Roma’nın, Selçukluların ve son olarak da Osmanlıların hakimiyetinde yaşayan Bursa’da tarihi mirasın bu kadar çok olmasına şaşmamalı. Şehrin her köşesinden tarih fışkırıyor adeta. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk başkenti olan Bursa, tarihi mimari dokusuyla bir açık hava müzesi konumunda. Bunların yanında dünyaca ünlü ipeği, İznik Çinileri, İskender Kebabı, İnegöl Köftesi, Kemalpaşa Tatlısı, Kestane Şekeri, termal suları ile Türkiye’nin marka kentlerinden biri olarak parlıyor.

Bursa’yı gezemeye Yeşil ilçesinden başlayabilirsiniz. Burada bulunan Yeşil Türbe’deki çinilerin göz kamaştırıcı işçiliği mutlaka görülmeli. Daha sonra Irgandı Köprüsü’nden geçip biraz alış veriş yapabilirsiniz. Irgandı Köprüsü, dünyada üzerinde çarşı olan sayılı köprülerden biri. Arkeoloji Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi, bir Türkiye klasiği olan Tofaş arabaların sergilendiği Tofaş Müzesi ve Bursa Kent Müzesi ise tarih ve müze meraklarının mutlaka görmesi gereken yerlerden. Bursa’nın bir açık hava müzesi olduğunu söylemiştik. 20 kubbeli ve Türkiye’nin en büyük camisi olan Ulu Cami, Orhan Gazi Cami, Koza Han, Kapalı Çarşı tarih ve mimari meraklılarını bekleyen diğer zenginlikler. 

Merkezden biraz uzaklaştığınızda ise sizi bekleyen zenginlikler giderek artıyor. Bursa insanı her dakika şaşırtmayı başaran ender şehirlerden.

Cumalıkızık

Dünya Mirası listesine girmeyi başarmış Cumalıkızık Bursa’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Osmanlı sivil mimarisinin halen dimdik ayakta durduğu Cumalıkız yaşayan bir tarih.

Uludağ

Gelelim Türkiye’nin en prestijli kış turizm merkezi ve en ünlü dağı Uludağ’a. Uludağ genel olarak yalnızca kışın ziyaret edilen bir yer olarak bilinse de bembeyaz karlar kalktığında geride yine yemyeşil, muhteşem bir doğa kalıyor. Teleferikle bu muhteşem manzaranın tadını doya doya çıkarabileceğiniz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Eğer Bursa’yı kışın ziyaret ediyorsanız Uludağ’da birkaç gün geçirmek, Kayak, Snowboard, ATV Safari yapmak olmazsa olmazlardan. Yaz ziyaretlerinizde ise Yıldırım ilçesinden havalanan bir Yamaç Paraşütçüsü olup tüm Bursa’yı ve Uludağ’ı gökyüzünden seyredebilirsiniz.

Uluslararası Bursa Festivali

1962 yılından bu yana her sene düzenlenen Uluslararası Bursa Festivali haziran-temmuz ayları arasında gerçekleşiyor. Zengin bir sanatçı ve topluluk kadrosunu misafir eden festival Bursa’nın en eğlenceli zamanlarına ev sahipliği yapıyor.

Ne Yenir

Bursa’nın bir lezzet kenti olduğunu yazmıştık. Türkiye’nin dünyada bir marka haline gelmiş İskender Döner’i Bursa’dan çıkan bir lezzet. Şehrin her yerinde bu lezzeti tatmanız mümkün. İnegöl Köfte, Tahinli Pide ve Kestane Şekeri ise Bursa’nın diğer meşhur tatları.

Bursa sunduğu zenginliklerle bir kez ziyaret ettiğinizde bir daha unutamayacağınız şehirlerden biri. Ayaklarınızın sizi mutlaka bir bahane ile yeniden Bursa’ya götüreceğine bahse girebiliriz.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz