Yamaç Paraşütü

Go-Pro, akıllı telefon ve sosyal medya kullanımındaki yoğunlukla birlikte Yamaç Paraşütü sporu eskiye göre çok daha görünür ve popüler hale geldi. Neredeyse her beş profilden biri alışkın olduğumuz bir yamaç paraşütü kadrajını paylaşır durumda. Peki siz bu eşsiz deneyimi merak etmiyor musunuz? 

Dünyanın ve manzaranın ayaklarınızın altında salındığı ve özgürlüğü en yüksek irtifada hissedebildiğiniz bu spor için Türkiye eşsiz bir lokasyonda bulunuyor. Ülkemizde Kuşadası, Ölüdeniz, Kaş ve Pamukkale gibi lokasyonlar Yamaç Paraşütü için en uygun noktalar. 

Yamaç paraşütü nasıl ortaya çıktı?

Adrenalin tutkusu olan insanlar için yeni deneyimler yaşamak hayatın olmazsa olmazı. Bu yüzden sürekli yeni olanaklar keşfetmek ve bunu hayata geçirmek önüne geçilemez bir istek gibi. Serbest paraşüt tutkunları da aynı yolu izledi ve yeni bir alternatif yaratma ihtiyacı etrafında toplandı. Birçok deneme sonrasında, yamaç üzerinden koşarak atlamayı mümkün kılacak paraşüt tasarımı 1980’de geliştirildi. Bu tasarım sayesinde uçak veya bir uçuruma ihtiyaç duyulmadan paraşütle uçmak mümkün hale geldi. 

Yamaç paraşütünü farklı kılan özellikler nelerdir?

Giderek yaygınlaşan ve herkes için tecrübe edilmesi mümkün olan Yamaç Paraşütü, serbest paraşütçülüğe göre daha kolay bir aktivite. Adrenalin tutkunu kişiler için yamaç üzerinden kalkışı mümkün kılması ve uzun süre gökyüzünde süzülmeyi sağlaması açısından daha eğlenceli bir spor. Hava koşullarının iyi olması durumunda uçuş keyfinin saatlerce sürmesi de mümkün.

Mesafe Uçuşu

Yamaç Paraşütünün en keyifli uçuşlarından biri olan mesafe uçuşu teknik olarak termik dönülerek yapılabilen bir uçuş biçimi. Isınan havanın yukarıya hareket etmesi ile oluşan termik rüzgarlar Yamaç Paraşütü için vazgeçilmezdir. Etrafına göre daha sıcak olan hava kütlesinin içine girilerek yükseklere tırmanmak için kullanılan termik rüzgarlar, pilotlara çok uzun uçuş imkanları sunmaktadır. Tecrübeli bir pilotun termik hareketleri kullanarak kalkış noktasından yüzlerce kilometre uzağa uçabilmesi oldukça basittir.

Soaring

Soaring ise sürekli esen rüzgarların tepe ve falez gibi yeryüzü şekillerine çarparak yükselmesi ile oluşan hava akımları kullanılarak gerçekleştirilen bir uçuş tekniği. Ancak Soaring yapılmadan önce kuzey rüzgarları çok iyi analiz edilmeli. Soaring için yetersiz ya da aşırı sert olabilecek rüzgarlar oldukça riskli bir uçuş yapmanıza sebep olabilir. Ancak tüm bunlara dikkat edildiği takdirde gökyüzünden, falezlerin ve denizin olağanüstü manzarasının tadını çıkarmak başka hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak bir deneyim sunar.

Yamaç paraşütü hakkında bilinmesi gerekenler

Yamaç paraşütüyle ilgili doğru sanılan yanlışlar söz konusudur. Bunlardan en önemlisi de ters rüzgar nedeniyle yamaç paraşütünün alabora olacağı endişesi. Aslında yamaç paraşütü için rüzgarın yönü, sadece kalkış sırasında önemlidir. Kalkış aşamasında rüzgarın karşıdan esmesi gerekir. Kalkış tamamlandıktan sonra, rüzgar yönünün herhangi bir önemi kalmaz. Eğitimli bir yamaç paraşütü pilotu, hava koşullarını hesap ederek güvenli bir uçuş yapılıp yapılmayacağını anlayabilir. 

Yamaç paraşütü öğrenmek için eğitim alınması şart. Bu eğitimler Tandem uçuş adı verilen, iki kişilik uçuşlarla yapılmaktadır. Ancak eğitim alma amacı taşımadan, yalnızca bir seferlik uçuşlar için de Tandem uçuşlar kullanılmaktadır. Ayrıca, eğitim alıp yamaç paraşütü pilotu olmak isteyenler için kurslar da mevcut.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz