Windsurf

Windsurf -Rüzgar sörfü, dünya üzerinde çok sayıda tutkunu olan macera sporları arasında. Tutkunları arasında adeta bir yaşam biçimi. Herhangi bir tekneye ya da paraşüte bağlı olmadığınız için özgürlük ve hareket alanınız sınırsız. Gereken hızlara ulaştığınızda yapabileceğiniz özel hareketler ise -atlamak, zıplamak, takla atmak- yalnızca hayal gücünüze bağlı. Denizle ilişkisini yüzme ile sınırlamak istemeyenler için başka bir dünyanın kapıları Windsurf ile aralanıyor. O kapıdan nasıl geçeceğiniz ise sadece sizin kontrolünüzde. 

Unutamayacağınız bir Windsurf deneyimi için Çeşme-Alaçatı eşsiz bir lokasyon. Ülkemizde Windsurf için elverişli hava şartları Alaçatı dışında Kilyos ve Akyaka’da da bulunuyor.

Yelkenli ile sörf sporlarını birleştiren bir yapıya sahip olan Rüzgar Sörfü; Su Kayağı, Kaykay ve Wakeboard gibi spor dallarının özelliklerini tek başına kendi bünyesinde taşıyor. Bu nedenle Windsurf yaptığınızda fiziksel olarak birden fazla sporun hareketlerini sergileme deneyimi ve özgürlüğü yaşıyorsunuz. 

Windsurf yapmak için eğitim gerekli mi?

Windsurf ekipmanlarıyla katılım göreceğiniz eğitim sayesinde hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmek mümkün. Her spor dalında olduğu gibi Windsurf tekniklerinizi geliştirmek de sizin elinizde. Waterstat, Jibe ve Trapez gibi teknikleri kullanarak başarılı bir rüzgar sörfçüsü ve rüzgârın efendisi olabilirsiniz!

Dikkat edilmesi gerekenler

Rüzgar Sörfü için gereken kısa bir eğitimden sonra temel prensipleri öğrenmiş olursunuz. Bunun yanında, sörf yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar da vardır. 

Amatör seviyelerde tek başınıza rüzgar sörfü yapmak güvenlik açısından risk oluşturabilir. Bu aşamalarda Windsurf yapmak için organize edilen aktiviteler daha eğlenceli ve güvenlidir. 

Eğer karadan deniz açıklarına doğru esen bir rüzgarla karşı karşıya kalırsanız, bir anda kendinizi açıkta bulabilirsiniz. Bu durum güvenlik açısından risk oluşturabilir. Ülkemizde bunun için en güvenli lokasyonlardan biri Çeşme-Alaçatı’dır. 

Özellikle amatörler için çok fazla insan sirkülasyonunun olduğu bir kıyıda rüzgar sörfü yapmak güvenli değil.

En sık görülen kazalar kullanılan ekipmanın sporcuyu yaralamasıdır. Bu kazalardan en sık rastlananı sporcunun Board’un önüne düşmesidir. Windsurf kontrolünün kaybedilmesi durumunda yelkenin bırakılması olası bir kazanın önüne geçilmesini sağlayabilir.

Su sporları için özel olarak tasarlanmış Wetsuit giymeniz, hem vücut ısınızı korumaya yardımcı olacak hem de su yüzeyinde durmanızı bir miktar kolaylaştıracaktır.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz