Uzungöl / Trabzon

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı bu turistik belde, muhteşem manzarasıyla Trabzon'a 99 km uzakta, Çaykara'ya ise 19 km uzaklıktadır. Sık ormanlarında temiz havayı ciğerlerinize dolduracak, doğal güzellikleriyle turistleri mest eden Karadeniz'in bu muhteşem yeşilliklerinde adeta yeniden canlanacaksınız.

Trabzon'un incisi Uzungöl'ün oluşum hikayesi; vadinin tam ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Bu nedenle çok uzun yıllardır “Uzungöl” olarak bilinir ve çevreye de aynı ad verilmiştir. 

Uzungöl, ülkemizde en çok yağmur alan Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları'nın birleşim noktasında bulunduğundan, dünyada ılıman bölgelerde bulunan en yaşlı ormanlara ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsiminde yağış alan ve sürekli yeşil kalan doğa harikası Uzungöl'de; 60'dan fazla endemik bitki türü bulunurken, Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde toplam 59 adet memeli ve 250'den fazla kuş türü tespit edilmiştir. 

Uzungöl bu muhteşem güzelliklerini nesilden nesile değişmeden gelişerek aktarabilsin diye Doğal Sit Alanı, Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahip bir beldedir. 

Trabzon'un kendine özgü evleri, muhteşem bir doğal göl ortamında tadına doyulmaz bir manzaraya sahip olan Uzungöl, özellikle Araplar'ın ve Ruslar'ın turistik beldesi arasındadır. 

Ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Uzungöl'de sadece gezip görmekle yetinmeyip, bir de Uzungöl'ü en tepeden görebileceğiniz yamaç paraşütü aktivitesini gerçekleştirebilirsiniz. Yerli ve yabancı her turiste bu heyecanı tattırmak için, özenle seçilen ekipmanları ve profesyonel pilotlarıyla unutulmayacak anılara imza attıran Uzungöl Outdoor; yıllardır Uzungöl'de sizlere bu eşsiz manzarada yamaç paraşütü aktivitesini gerçekleştirme imkanı sunmaktadır. 

Sizlerde derinden, temiz bir nefes almak ve doğanın yeşillerle dolu harikalarına tanık olmak istiyorsanız, Trabzon'un Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl beldesine mutlaka uğramalısınız.

Althernas.com'la Uzungöl'de Yamaç Paraşütü Deneyimi yaşamak istiyorsanız tıklayınız.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz