Ula / Muğla

TARİHİ
İlçenin ne zaman kurulduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamakla beraber, ilçe merkezine 3 km  mesafedeki Kyllandos Antik Kenti’ndeki bulgulara dayanılarak MÖ 6. yy’da kurulduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca MÖ 1440 yılında İyonlularla Karia’lılar arasında yapılan anlaşmada adı geçen şehirler arasında “OLA” bulunmaktadır.
Ula yerleşik düzene erken geçen yerlerin başında gelmektedir. 1895 yılında Belediye teşkilatını kuran Ula 1954 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

GEZİN GÖRÜN

Akyaka ve Gökova Körfezi 

Muğla-Marmaris yolunun 15. km’sinde başlayan Sakar Geçidi’nden ovaya doğru kıvrılarak inen 7 km’lik yolu ya giderken ya da dönerken günışığında geçmelisiniz. Gökova Körfezi’nin ve ovanın manzarası gerçekten baş döndürücü  derecede muhteşemdir.  Yol kenarında manzara seyretmek için park yerleri vardır. Aracınızı kenara çekin ve düşlere dalın. Körfez çoğu zaman sisler içindedir ve daha da düşsel bir manzara sunar.

Akyaka’nın özel mimarisi hemen dikkatinizi çekecektir.  Sağınızda solunuzda ahşap yapıların en güzelleri sıralanıyor. Özenmemek, imrenmemek çok zor. Bu muhteşem evlerde bir kaç gece konaklayabilirsiniz. Akyaka’nın otelleri, pansiyonlarının çoğu bu güzelim mimarinin, bir kısmı da Nail Çakırhan’ın yapısıdır. Çağıl çağıl akan ve içinde ördeklerin, kazların oynaştığı dere kimi otellerin, evlerin bahçelerinin içine girip çıkar. Denize ulaşınca başka bir maceraya başlar.

Akyaka şehir merkezi içine girip orman alanına doğru ilerlerken sola dönerseniz plaja çıkarsınız. Deniz sığ ve dalgalı olduğu için biraz bulanıktır. Azmak derenin denizle buluştuğu noktadır burası. Dilerseniz tekneyle Azmak’a girebilir ve berrak suda kocaman tatlı su balıklarını seyredebilirsiniz.

Şehir merkezinin hemen yanı başında başlar yemyeşil çam ormanı. Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen kamp ve piknik alanında bir lokanta var. Ayrıca konaklamak için de bungalovlar bulunuyor. Denize ormanın gizlediği küçük kumsallı koylardan girmek için daha ötelere gitmek gerekiyor. Akyaka’dan tekne kiralayarak ya da yürüyerek bu koylara ulaşabilirsiniz.

Akyaka’ya girişte Azmak Çayı  kenarına kurulmuş lokantalar iyi bir yemek molası vermek için en güzel yerdir. Çevrenin balıkçılarının ağlarına takılan en iyi balıklar buraya gelir. Azmak boyundaki lokantaların hepsinde taze balık bulabilirsiniz. 

Akyaka'da gezdik, gördük ve yeni tatlar denedik peki başka neler yapılabilir dediğinizi duyar gibiyiz! Harika su sporlarından biri olan Kano ile Sazlıkların arasından giderken, kendinizi başka bir ülkede hissedebilirsiniz. Azmak Nehri’nde yapılan turlarla sizde farklı heyecanlar yaşayabilirsiniz. Bol bol sazlıkları ve ırmağın güzelim yeşil rengini fotoğraflayabilirsiniz.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz