Tango

Tango, Buenos Aires’te doğmuş Uruguay kökenli bir dans ve aynı zaman da bir müzik türüdür. Birlikte gelişen bu dans ve müzik türü aynı isimle anılmaktadır.

Özünde derin bir melankoli barındıran, dramatik duygular aşılayan ve keskin hareketleri olan tango, 19.yy’ın sonlarına doğru Buenos Aires ve Montevideo’da ortaya çıkmıştır. 1890’larda “tango criollo” veya “basit tango” olarak isimlendirilen bu tür, bölgenin geleneksel danslarından biri olarak kısa zamanda ünlenmiştir.

1929’da dünyada yaşanan ekonomik buhran krizleri beraberinde getirmiş ve eğlence yerini drama bırakmıştır. 1950’lerde ise Başkan Juan Peron bu dalı milli değer haline ve tekrar gündeme getirmiştir. Artık 1980’li yıllarda dünya çapında üne kavuşmuş, filmlere, şarkılara ve tiyatrolara konu olmuştur.

En romantik danslardan biri olarak tanımlanan Tango, Uruguay, Arjantin ve Buenos Aires’te geleneksel olarak sergilenirken farklı stilleri ve türleri dünyayı sarmıştır. En bilinen hali ile Arjantin Tango aklımızdadır. Stilleri arasında:

  • Oriental,
  • Milonguero,
  • Nuevo,
  • Canyengue,
  • Salon,
  • Orillero gibi biçimler yer almaktadır.

Ayrıca günümüzde Amerikan ve uluslararası stilleri, Fin, Çin gibi çeşitli türler gelişmiştir. Bandoneon adlı özel çalgısıyla da bilinen tangonun doğaçlamaya fırsat veren yapısı her dansçının kendine has üslup geliştirmesini sağlamıştır.

Tango yukarıda bahsettiğimiz gibi doğaçlamaya izin veren bir dans. Temel adımlarını öğrendikten sonra tango yapmamanız için herhangi bir sebep olamaz. Kendine has ritmi, duruş şekilleri, figürleri ve kadın ile erkek arasındaki iletişimi bu dansı ayrıcalıklı kılar.

Siz de temel eğitiminizi aldıktan sonra müziğe ve koreografinize göre kendinizi geliştirebilir, pistleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Tango artık althernas.com'da! Dans etmenin en romantik hali tango ile anı yaşa!

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz