Sualtı Dalışı

Uçmaya en yakın hissin suyun altında yüzmek olduğu söylenir. Yerçekimi hissinden uzaklaşıp, suyun altını keşfetmeye başladığınız ilk anda yeni bir evrene adım atmakta olduğunu hissedersiniz. Yeryüzünü keşfetme yolculuğuna ara verip, denizaltındaki esrarengiz hayatı tanımak isteyenler için Scuba Diving adeta biçilmiş kaftandır. Tüplü Dalış olarak Türkçemize giren Scuba Diving için  en iyi adresler, Kuşadası, Bodrum, Mordoğan ve Çeşme-Alaçatı’dır. 

Scuba Diving nasıl doğdu?

Tarihi kaynaklar, dalışla ilgili ilk bulguların Asurlulara kadar uzandığını gösterir. Deniz altındaki kıymetli madenlerle birlikte balıkçılık için bir takım aletlerle dalışların yapıldığı Asur kitabelerine yansımıştır. Günümüz modern dalışlarıyla ilgili faaliyetler ise, 1942’de geliştirilen ve denizaltında nefes almayı mümkün kılan soluk alma aracının geliştirilmesi ile başlamıştır. Regülatör denilen cihaz sayesinde denizaltında uzun süre gezinti yapmak mümkün olmuş ve bu sayede de birçok bilimsel keşif yapılmıştır. 

Scuba Diving herkes için ideal bir spor mu?

Maceraperestler için önemli bir aktivite olarak görülen Aletli Dalış’ın uzman eğitmen gözetiminde gerçekleştirilmesi gerekir. Bireysel olarak yapılacak dalışlarda büyük riskler söz konusu olmaktadır. Bu nedenle ilk dalış gerçekleştirilmeden önce belirli bir eğitim sürecinden geçilmesi gerekir. Bu eğitim 3 aşamadan oluşur; teorik bilgiler, ekipman kullanımı, su altında yaşanabilecek zorluklar…

Scuba Diving hakkında bilinmesi gerekenler

Scuba Diving için profesyonel seviyelerde dahi tek başına dalış tavsiye edilmez. Amatör seviyeler içinse uzman eğitmenler eşliğinde yapılan organizasyonlara dahil olunması bütün riskleri minimuma indirecektir. 

Ülkemizde dalış için akıntısız ve sert olmayan lokasyonlar bulunmakta. Su altı gezintinizi belli bir derinlik seviyesinde yapmaya dikkat etmek de basınç etkisi ile oluşan vurgunu önlemek için yeterli olacaktır. Eğitim seviyeniz sizin için uygun olan derinliği tam olarak belirlemektedir. Belirli seviyeler için dalış iznine sahip olmanız aldığınız eğitimle ilgilidir.

Dalış esnasında kesinlikle yanınızda olması gereken malzemeleri kontrol edin. Saat, denge yeleği, derinlik ve basınç göstergelerinizin yanınızda olduğundan emin olun. Dalış sonrasında vücut sıcaklığını koruyacak kıyafet seçimi yapmak sağlığınız için yararlı olacaktır.

Başka bir dünyanın kapılarını aralayacak olan bu heyecanlı deneyimin, sizi daha önce görmediğiniz güzellikler karşısında büyüleyeceğini garanti ediyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın sayısız dalış noktası ile tüm dünyanızın genişleyeceğini de… İyi dalışlar! 

Aktiviteler

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz