Stand Up Paddle

Stand Up Paddle

Dünyanın en hızlı popülerleşen su sporlarından biri kısa adıyla SUP; Stand Up Paddle… SUP nedir, bu kadar popüler olmasının nedenleri nelerdir, kimler SUP yapabilir, kolay öğrenilebilir mi gibi sorular aklınızı kurcalamasın. Doğayı seviyorsanız ve diğer aktivitelere göre daha sakin bir macera yaşamak istiyorsanız SUP tam size göre…

SUP yapmanız için gerekli olan yalnızca üç şey var: Board, kürek ve su… Tabi kullanım alanına ve kullanıcı tercihine göre birden fazla biçimde ve boyutta SUP Board var.  Windsurf eğitim tahtalarına göre daha dar olduğu için SUP ile yapılan eğitim seansları ileri seviye rüzgar sörfü tahtalarına geçmek için çok iyi bir alıştırma tahtası olarak biliniyor. Üzerinde dengede durmak daha kolay olduğu için denge yeteniğinizi de geliştiren bir yönü var…

SUP daha çok rüzgarsız ve dalgasız sularda yapılan bir aktivite. Ama dalgalı günlerde küreklerinizi bir kenara bırakıp dalgalarla oynama imkanı da veriyor. Göl, deniz, nehir, akarsu, kanal… Suya girmenin yasak ve tehlikeli olduğunu belirten herhangi bir uyarı olmayan her yerde Stand Up Paddle yapabilirsiniz.

SUP öğrenmesi çok basit bir aktivite. Çok kısa bir sürede iyi bir SUP tutkunu olabilirsiniz. Bu aktivitenin en iyi yanı ise kaç yasında olursanız olun SUP’a baslamak icin hiçbir zaman geç olmaması.

Durgun akan bir ırmakta gezintiye çıkıp doğanın güzelliklerini keşfetmek, kıyıya yakın olduğu halde karadan ulaşılması zor koylara gitmek, SUP Board’unuzun önüne arkadaşlarınızı oturtup küçük bir gezintiye çıkmak SUP yapmanın en keyifli yanları.

Öğrenilmesinin çok kolay olduğunu söylemiştik: SUP Board’unuza dizlerinizin üstünde çıkın ve kürek çekmeye baslayın. Board’un dengesine alıştıktan sonra ise yavaş yavaş ayağa kalkma denemelerine başlayabilirsiniz. SUP Board’un merkezini bulup bacaklarınızı omuzlarınızın genişliğinde açıp dizlerinizi çok hafif bir açıyla bükmeniz yeterli olacaktır. SUP yapmak gerçekten de bu kadar kolay. Öğrendikten ve doğayla iç içe kaldıktan sonra ise vazgeçmesi oldukça zor bir aktivite.

Şu anda Türkiye’de SUP yapabileceğiniz üç lokasyon bulunuyor: İzmir'de Seferihisar, Urla ve Muğla'da Fethiye. Kendilerine has parkurları ile üç lokasyonda da SUP yapmak apayrı zevkler. Board’unuzun üzerinde doğayla iç içe vakit geçirirken zaman hiç geçmesin isteyeceksiniz.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz