Spor Aktiviteleri

Spor'un Fiziksel Faydaları?

İnsanların fiziksel gelişimlerine katkıda bulunmak yalnız beden eğitimine özgü bir amaçtır. Hareket, insanların doğasında vardır. Hareket sisteminin temelini ise aktif olarak kaslar, pasif olarak da kemikler oluşturur. Hareket bunların daha güçlü olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda beden eğitimi etkinlikleri, kemik özgül ağırlığını ve bağ dokuların esnekliğini arttırarak bunları baskı ve gerginliklere karşı güçlendirir. Beden eğitimi etkinlikleri düzenli olarak yapıldıklarında,vücudun fiziksel uygunluğunu ve dayanıklılığını buna bağlı olarak iç organların işlevlerini geliştirir. Böylece vücudun değişen koşullara daha kolay uyum sağlaması ve yorgunluğa karşı koyma gücü artar. Spor aktiviteleri sayesinde becerilerin gelişmesi, vücutsal güç ve dayanıklılığın arttığı görülür.

Spor'un Ruhsal ve Sosyal Gelişime Faydaları?

Duygusal ve toplumsal gelişim birbiriyle karşılıklı etkileşim halindedir.Her beden eğitimi etkinliği toplumsal bir deneyimdir ve çoğunlukla duyguları geliştirir. Bu etkinlikler sayesinde birey, duygularını ifade etme olanağı bulur. Saldırganlık, öfke, utangaçlık, kıskançlık çegingenlik vb. duygularında boşalım sağlar, bunları kontrol etmeyi sağlar.Beden eğitimi etkinlikleri benlik gelişimine de katkıda bulunur.Beden eğitimi etkinlikleri bireyde ; kurallara uyma, başkalarının haklarına saygı, yardımlaşma, işbirliğine dayalı yaşam biçimi gibi alışkanlıklar kazandırır.

'Sosyal Yaşama' etkisi tartışılmaz bir gerçektir.

Beden eğitimi ve sporun temel amacı, insanın beden ve ruh sağlığını geliştirmek, iradesini güçlü kılmaktır.Beden eğitimi ve spor iradeyi güçlendirerek, insanın kendi kendine güveninin gelişmesi ve kişiliğinin olgunlaşmasını sağlar. Kişinin gizli yeteneklerini ve yapıcı yönünü harekete geçirerek fiziksel gelişmenin yanı sıra ruhsal ve sosyal gelişmeyi olası kılar. 
Kişiler arasındaki ilişkileri çoğaltmak, takım çalışmasını kolaylaştırmak, karşılıklı dayanışmayı sağlamak, kişiyi topluma kazandırmak ve sosyalleşmesine katkıda bulunmak, sporun amaç ve yararları arasında sayılabilir.

Toplumu oluşturan bireylerin, hem genç hem de yaşlı kesimi için önemli bir konu olan serbest zamanların değerlendirilmesinde spor, çok değerli bir ilgi alanıdır.

Sizde kendinizde bu değişimleri görmek ve kendiniz için en iyisini yapmak istiyorsanız Althernas.com'la doğru yerdesiniz.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz