Skydiving

Skydiving maceracılar için en doyurucu extrem sporlardan biri. Bir kez denendiğinde ise hep daha yüksekten atlama ihtiyacı gibi bir yan etkisi var.  Hatta bu tutkuyu hayli ileri bir dereceye taşıyıp uzaydan atlam bile gerçekleştirildi. (Bunu evde denememenizi tavsiye ediyoruz.) Maceracı ruhları yerinde oturmaktan alıkoyan bu duygu Skydiving’te zirveye çıkar. Aynı sizin yapacağınız gibi!

Hava araçlarıyla belli bir yükseklikten atlanarak gerçekleştirilen Skydiving’i paraşütle atlamadan ayıran en önemli özellik vücudun yeryüzüne doksan derecede tutulması ve ellerin de vücuda yapışık biçimde gerçekleştirilmesidir. Bu teknik gökyüzü dalışçısının hızını en yüksek limitine çıkartmaktadır. Maceracılar içinse “en” kelimesi başka hiçkimse için taşımadığı bir anlam taşımaktadır. 

Bu spor, yeryüzüne doğru serbest bir dalışla yapıldığı için Serbest Uçuş olarak da adlandırılır. Adrenalin tutkunları için önemli bir aktivite olan Skydiving, özel bir eğitim, ekipman ve organizasyon çerçevesi içerisinde yapılır. 

Skydiving nasıl doğdu?

Paraşütçülükle ilgili tarihi kaynaklarda kesin bir bilgi söz konusu değildir. Ancak çok eski zamanlara kadar dayanan serbest atlamanın ilk olarak Çinliler tarafından yüksek bina üzerinden şemsiyeye benzer aletlerle yapıldığına dair bilgiler mevcut. 1634’de ise, Türk bilgin Hezarfen Ahmet Çelebi, Galata Kulesi’nden Üsküdar Kız Kulesi’ne kadar serbest bir uçuş denemesini başarıyla gerçekleştirmiştir. Hezarfen Ahmet Çelebi, Türk bilim adamı İsmail Cevheri tarafından aerodinamik kurallar üzerine yapılan çalışmaları değerlendirerek geliştirdiği kanatlarla uçuş gerçekleştirmiştir. 

Serbest uçuşla ilgili tarihte yazan bilgiler bunlarla sınırlı değil. 887’de Arap alim İbn-i Firmas, paraşüte benzer bir nesne kullanarak uçuş gerçekleştirmiştir. Günümüz paraşütle atlama sistemi ise ilk olarak askeri amaçlarla gerçekleşmiş, daha sonra bu bir spor dalı haline gelmiştir. 

Türkiye’de paraşütle atlama 

Ülkemizde de son zamanlarda merak uyandıran bir spor dalı haline gelen paraşütçülük, Türk Hava Kurumu tarafından verilen eğitimlerle herkes için ulaşılabilir hale getirildi. İzmir Efes’te paraşütçülükle ilgili aktiviteler düzenlenerek, adrenalin tutkunları için paraşütten atlama deneyimi sunulmakta. Hava koşulları itibariyle de İzmir Efes, söz konusu aktivite için en ideal noktalardan biri. 

Türk Hava Kurumu, Türkiye’de paraşütçülükle ilgili eğitimleri veren tek kurum. Dolayısıyla bu işin öğrenilmesi için THK tarafından açılan eğitimlere katılmak gerekiyor. Kurslardan alınacak Paraşüt Başlangıç Sertifikası ile siz de kendinizi kilometrelerce yüksekten dünyaya bırakabilirsiniz. 

Skydiving ile ilgili bilinmesi gerekenler

Skydiving’i ilk kez yapıyorsanız Yamaç Paraşütü’nde olduğu gibi önce tandem atlayışını tecrübe etmeniz gerekir. Profesyonel bir atlayıcıyla birlikte yapılan ve “kanguru” olarak bilinen özel bir aparatla yapılan bu uçuşta sizin yapmanız gereken tek bir şey var: Gökyüzünün ve düşüşün tadını çıkarmak. Yerçekimi ile yapacağınız bu kapışmayı asla unutamayacağınıza garanti verebiliriz.

Çok yüksek irtifadan atlamak, ne kadar güvenli olursa olsun korkutucu bir deneyimdir. Ama bu uçuşa, daha doğrusu düşüşe, gerçek anlamını veren şey de elbet bu korku ve onu yenme kararlılığı. Ama hiç merak etmeyin; risk ne kadar büyükse güvenlik önlemleri de o kadar sıkı oluyor. Gelişen teknoloji sayesinde güvenlik maksimum seviyede, risk ise minimum seviyede. Size kalan ise yerçekimine meydan okurken arkadaşlarınıza anlatacağınız bu olağanüstü deneyime odaklanmak.

İyi uçuşlar, pardon, düşüşler!

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz