Selçuk / İzmir

Aydınoğulları Beyliği tarafından 1307 yılında  alındıktan sonra Selçuk, (Ayasuluk) kısa bir süre Aydınoğulları Beyliği’nin merkezi olarak kalmış, antik eserler korunurken, İslam Tarihi eserleri de Aydınoğulları tarafından yöreye kazandırılarak ilçenin kültürel varlığının gelişmesi sağlanmıştır.  Daha sonra 1426 yılında Osmanlı'nın hakimiyetine giren Selçuk, üç dinin yayılarak gelişmesinde rol oynamış, 1957'de İzmir'in ilçesi konumuna gelerek, bugün turistlerin akın akın geldikleri 33.732 kişilik nüfusa sahip kültürün ve tarihin her daim adını yaşatacak bir ilçe haline gelmiştir.

Topraklarında barındırdığı Efes Antik Kentinin kuruluşu olan M.Ö. 6000 yıllarına yani Neolitik Dönem’e kadar inmekte olan Selçuk'un tarihi,  doğu ile batı arasında her zaman önemli bir konumda bulunmuş olan liman kentidir. Bu tarihi ve kültürel konumu ile Selçuk Efes, çağının en önemli politik ve ticaret merkezi olarak gelişerek ilerlermesini ve Roma Devri'nde Asia eyaletinin başkenti olmasıyla,  250.000 kişilik nüfusuyla dünyanın dört büyük kentlerinden biri olarak tarihe adını gelecekte de her daim koruyacak şekilde yazdırmıştır. 

Antik Dünya denilince aklımıza gelen Artemis Tapınağı, M.Ö. 324–250 yıllarında yapılmış dünyanın ilk mermer yapısı olma özelliğine sahiptir. Pek çok tanrının gücüne sahip olduğuna inanılan Efes'teki Artemis Tapınağı yüzyıllarca insanların tapındığı bir yer olmuş, aynı zamanda bereket tanrıçası olarak da anılarak günümüzde de halen ününü ve gücünü koruyarak İzmir'in tarih kokan ilçesi Selçuk'ta tarihi hissetmek isteyenlerin hizmetinde varlığını sürdürmektedir.

İzmir'e gelen yerli yabancı her kişinin mutlaka Selçuk'u görmesi ve bu tarihi dokuyu hissetmesi, geçmiş yaşamların izlerine dokunması oldukça önemlidir. Selçuk'a geldiğinizde gezeceğiniz göreceğiniz ve aynı zamanda öğreneceğiniz oldukça geniş kapsamlı bir kültür vardır. 

Selçuk'a geldiğinizde Helenistik ve Roma çağlarında en görkemli dönemlerini yaşayan Efes'ten başlayarak, 200.000 kişilik nüfusuyla Asya eyaletinin başkenti ve en büyük liman kenti olarak varlığını sürdürmüş Selçuk yöresinde, tarihte insanların nasıl bir yaşayış biçimine sahip olduklarına dair birçok buluntuya rastlayabilirsiniz.

Hristiyanlık aleminin hac yeri olarak ilan edilen Meryem Ana Evi'ni, dünyanın en büyük açık hava müzesi olan Efes Antik Kenti'ni , dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı'nı, İsa’nın havarilerinden St. Jean adına yapılan Kilise ve mezarını, Yedi Uyuyanlar Mağarası'nı, savunma amaçlı inşa edilen Selçuk Kalesi'ni, Su Kemerlerini, Aydınoğlu Beyliği'ni, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde yapılan başta İsa Bey Cami olmak üzere yüzlerce muhteşem Türk sanat eserlerini, Selçuk Efes Müzesi'ni gezebilir, mimari yapının yüzyıllar boyunca gelişerek nasıl değiştiğini ve en önemlisi hala yaşayan ve yaşatan bir kültür olma özelliğiyle kendine hayran bırakan Selçuk ilçesini keşfedebilirsiniz. 

Ayrıca Selçuk'ta gezip görebileceğiniz yerler dışında bir de bu tarihi manzaraya yukardan tanıklık edebilir, Selçuk SkyDive'da Skydiving heyecanı yaşayabilir, unutulmaz anılarınıza bir yenisini daha ekleyebilirsiniz. Gökyüzünün derinliklerine kendinizi bırakırken göreceğiniz manzara hafızalarınızdan asla silinmeyecek. Selçuk'un muhteşem manzarasında Skydiving heyecanı yaşamak için tıklayınız.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz