Sarıyer / İstanbul

Eski İstanbul güzeli Sarıyer…

İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde, Beşiktaş, Eyüp ve Şişli’ye komşu Sarıyer’in hem İstanbul Boğazı’na hem Karadeniz’e kıyısı bulunuyor. Ama Sarıyer’i özel kılan tek özelliği bu değil.

Merkeze uzak olduğu için İstanbul’un diğer ilçelerine nazaran daha sakin bir yer olan Sarıyer insana eski İstanbul’u hatırlatan yerlerden biri. İstanbul Boğazı’nın kuzeydeki son noktası olan ve ormanlık alanlarının halen korunduğu Sarıyer, İstanbul’un yeşille maviyi buluşturan en güzel noktalarında biri. Doğal güzellikleri, altın sarısı plajları, çevre köyleri ve tarihi mekanları ile Sarıyer bir günde gezilecek bir yer değil. İstanbul’u gezmek istiyorsanız Sarıyer’e birkaç gün ayırmak eski İstanbul’u hissetmek isteyenler için ideal bir seçenek.

Sarıyer Adının Kökeni

Sarıyer ismiyle ilgili iki rivayet bulunuyor: İlki, ilçede bulunan altın ve bakır madenleri nedeni ile Maden Mahallesi-Şifa Suyu arasında sarı renkte yarlar oluşması. Bu nedenle ilçenin ismi önce Sarıyar, daha sonra da Sarıyer’e dönüşmüş. Diğer rivayet ise adının semtte bulunan ve “Sarıbaba” olarak bilinen türbeden geldiği.

Yaşayan Tarih Sarıyer

Sarıyer’de kalıcı yerleşim 1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra, Anadolu’dan ve Adalar’dan getirilen insanların yerleştirilmesiyle başlamış. Daha sonra doğal güzellikleri nedeniyle oldukça rağbet gören ilçeye, devletin ileri gelenleri tarafından birçok çeşme, av köşkü, konak ve sahilhane adı verilen yalılar yaptırılmış. Sarıyer bugünkü atmosferini de bu yapılardan alıyor.

Sarıyer Köyleri

Rumelikavağı, Rumelifeneri, Garipçe, Demirciköy, Gümüşdere, Kısırkaya, Kumköy (Kilyos) ve Zekeriyaköy gibi köyleri ile alternatif bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin de uğrak yeri Sarıyer. Deniz ve orman köyleri olan Sarıyer köyleri, kahvaltı ve yerel lezzetleri ile gurmelerin de en gözde adreslerinden.

Sarıyer’de Yaşam

Sarıyer bir sayfiye semti olduğudan ilçede sanayi hiçbir zaman gelişmemiş. Bu nedenle Sarıyer’in en canlı sektörü hizmet sektörü olmuş. Sahil boyunda başta balıkçı restoranları olmak üzere lokanta, bar gibi işyerleri yoğunlukta olduğu için Sarıyer’de her mevsim canlı ve renkli bir gece hayatı var. Doğal ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra deniz turizminde de İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri.

Sarıyer ayrıca eski bir yerleşim olmasından dolayı Bizans’tan ve Osmanlı’dan kalma birçok tarihi esere sahip. Camiler, kiliseler, ayazmalar, tekkeler, çeşmeler, surlar ve kaleler, türbeler, saraylar, köşkler ve yalılar Sarıyer’in tarihi dokusunu oluşturan öğeler arasında.

Sarıyer’de bugün, İstanbul Boğazı kıyısındaki plajlardan yalnızca Altınkum ve Tarabya sahilleri kullanılıyor. Özellikle son birkaç yıldır, Karadeniz kıyısı turistik bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Kilyos başta olmak üzere buradaki kumsallar su sporları aktiviteleri ve festivalleri ile ünlü.

Sarıyer’in belki de en önemli zenginliği ormanları. Belgrad Ormanı, gezi yolları doğa severler için İstanbul’un yanı başında bir oksijen cenneti. Doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin her fırsatta kaçtığı bir adres.

Yapılabilecek Aktiviteler

Sarıyer Kilyos gibi, son yıllarda oldukça popüler olan bir sahil beldesine ev sahipliği yapıyor. Kilyos özellikle hafta sonu aktiviteleri için tercih edilen bir belde. Beach Club’ları ile zengin Kilyos, Sarıyer’i de yakınlığı ile bir cazibe merkezi haline getiriyor. Serpme Karadeniz kahvaltıları, zengin deniz mahsülleri menüsüne sahip restoranları, şezlong ve loca gibi hizmetleri ve gece gündüz devam eden plaj partileri ile hafta sonu eğlencelerine yepyeni renkler katıyor.

Sahillerinin uzunluğu ve çokluğu ile diğer İstanbul semtlerinden ayrılan Sarıyer su sporları aktiviteleri ile de meşhur durumda. Kitesurf, Windsurf ve Dalga Sörfüne uygun sahilleri ile maceracıların ilk duraklarından biri oluyor. Özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız aracınızla yarım saat gibi bir sürede ulaşabileceğiniz Sarıyer bu özellikleri ile ayrılcalıklı bir yere sahip.

Sarıyer’in Kilyos sahilleri bu aktivitelerle eğlenmek ve kendinizi geliştirmek için biçilmiş kaftan. Eğitim ve ekipman kiralayan ve alanında uzman birçok eğitim merkezine de ev sahipliği yapıyor.

Tarihin, ormanların ve denizin, birbirinden eğlenceli festivallerin ve beach clubların, her çeşit su sporları aktivitesinin ulaşılabilir olduğu Sarıyer, bir kez gittiğinizde kendinizi bir daha gitmekten alıkoyamayacağınız bir Eski İstanbul güzeli. Henüz Sarıyer’e gitmediyseniz özellikle yaz bitmeden mutlaka uğramalısınız.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz