Okçuluk

İnsanlığın medeniyeti kurabilmesinde okun ve okçuluğun önemi tartışılmaz bir ölçüde. Ormanlarda göçebe olarak yaşadığımız zamanlarda yırtıcı hayvanları ok sayesinde uzaktan avlayabilmek adeta bir devrim. Survivor atalarımız bu sayede çok daha kolay avlanmaya başladılar ve geri kalan zamanlarında da medeniyetimizin diğer adımlarını attılar.

Okçuluğun kökenleri, Güney Afrika’da, 2010 yılında KwaZulu-Natal yakınındaki Sibudu Mağarası’nda bulunan ok uçları ile birlikte 64 bin yıl öncesine kadar tarihlendirilebiliyor. Uzmanların mızrak uçları ile farklılık gösteren bu uçların ok uçları olarak açıklaması çeşitli saygın bilimsel dergilerde de açıklanmış durumda. Mısır’da M.Ö. 5000 yılında okun kullanıldığı da biliniyor. Okun bugünkü kullanımına en çok benzeyen geliştirmesi ise M.Ö. 1500’lü yıllarda Asurlular tarafından yapılmış. Ok ve yay insanlık tarihi boyunca insanlığın en çok kullandığı silahlardan biri olmuş.

Türklerde okçuluğun kökenleri ise MÖ 5000 yıllarına dayandırılıyor ve başladığı okçuluk ile ilgili ilk kuralların Oğuzlar tarafından geliştirildiği görülüyor. İncelenen Türk oklarının biçim olarak ortalarının kalın olduğu, baş ve sonlara doğru inceldiği ve ağaç olarak da çok düz, esnek ve kozalaklı ağaçlardan yapıldığı saptanmış. Okçuluk türkiye’de güreş gibi ata sporu olarak kabul edilen sporlar arasında.

Okçuluğun olimpiyatlara alınması ile birlikte ise 20 yüzyılın başlarında resmi olarak bir spor dalı kabul edilmiş ve o zamandan bu yana da sürekli olarak geliştirilmiş.

Nasıl Yapılır?

Basit ve açık kuralları olan okçuluğun temel kuralı atış yapmak için okçunun ayakta duruyor olması. Okçuluktaki amaç 1.22 metre çapındaki hedefi tam ortasından vurmak. Sanıldığı gibi hedef 12 çemberden değil merkeze doğru giderek daralan 10 çemberden oluşur. Eşitlik durumunda merkeze daha yakın olan okçu kazanmış sayılıyor. Eğer atılan ok iki puanı belirleyen çizgiye isabet ederse daha yüksek olan puan atıcının hanesine yazılıyor. 1.22 m. çapındaki hedef ile atışı yapan sporcular arasındaki mesafe ise 70 metredir. 45 derecelik bir açıyla atılan bir okun etkin mesafesi ise 1500 metreyi buluyor.

Ekipmanlar

Günümüzde kullanılan yaylar fiber, ahşap, karbon veya çelikten üretiliyor. Ok’un atılmasına yardımcı olan gergin madde ise solar kauçuktan yapılıyor ve buna “mirsin” adı veriliyor. Oklar da yine ahşap, metal gibi malzemelerden yapılıyor. Okun sonunda bulunan tüyler ok’a yöne vermeye yardımcı oluyor ve kullanımı oldukça eski zamanlara dayanıyor. Okların uzunlukları 60 – 71 cm arasında değişirken ağırlıkları ise 20-28 gram aralığında değişiyor.

Hedefler ise 122 cm çapında olanlar 70, 60 ve 20 metre atışlarında;  80 cm çapındaki hedefler 50 ve 30 metre atışlarında; salon yarışlarında kullanılan 60 cm çapındaki hedefler 25 metre atışlarında ve 40 cm çapındaki hedefler 18 metre atışlarında kullanılıyor.

Kazanımları

Okçuluk, tüm spor dallarında olduğu gibi sağlığı ve bedenini olumlu yönde etkiliyor.

Öncelikle Okçuluk beden terbiyesi sağlayan en önemli sporlardan. Okçuluk sporunun olmazsa olmazı vücuda tam hakimiyet. Her yaşta insan tarafından rahatlıkla yapılabilen Okçuluk stresle baş etmenize de yüksek oranda yardımcı olur. Bir yandan keyifli vakit geçirirken adaptasyon ve motivasyonunuz da güçlenmeye başlar.

Hedefi tutturabilmeniz için en önemli şeylerden biri de doğru nefes almaktır. Doğru nefes almak daha fazla oksijenin beyne ulaşmasını sağladığı için beynin de daha verimli çalışmasına sebep olur. En ilginç özelliklerinden biri ise konsantrasyon sırasında kalbin dakikadaki atım sayısını düşürmesi ve kalbi kuvvetlendirmesidir.

Yapısal olarak ise insana dik bir duruş sağlar ve bu sayede çeşitli kemik ve omurga problemlerini hem önleyici hem de iyiletirici etkiye sahiptir.

Vücut için çok önemli olan Büyüme Hormonunun (GH) düzenli üretilmesine ve bu hormonun tetiklenmesiyle devreye giren pek çok hormonun da üretilerek vücudun sağlıklı işlemesine yardımcı olur.

Kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engellemesi özelliği ve hormon üretimine katkısıyla en etkin yaşlanmayı önleyici etkendir.

Her yaşta başlanabilen ve yapılabilen okçuluk eğitimi genç yaşlarda dikkatli ve duyarlı olmayı öğretirken ilerleyen yaşlar için ise omurga eğiriliği (osteoporoz, skolyoz) gibi rahatsızlıklarınızın tedavisinde önemli rol oynar.

Hem keyifli hem de sağlıklı bir spora başlamak için zamanı daha fazla ıskalamayın. althernas.com okçuluk kategorisi ile hedefi tam ortadan vurmanın eşsiz keyfini siz de yaşayın.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz