Manavgat / Antalya

Antalya’ya 72 km uzaklıkta, tarihi milattan önce 6. Yüzyıllara kadar uzanmakta, kuzeyini Toroslar’ın çevrelediği Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi olan Manavgat aynı zamanda Türkiye’nin suyu en düzenli akan, dünyanın en uzun yeraltı akarsularından olan ve tek kaynaktan beslenen Manavgat Nehri ile aynı ismi taşıyan Manavgat Şelalesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Manavgat Irmağı’nın deniz ile buluştuğu Manavgat Boğazı da ilçenin güzelliklerinden bir diğeridir. 

65 kilometreye yakın sahil şeridi muhteşem kumsallarla kaplı olan Akdeniz’in eşsiz beldelerinden biri olan Manavgat aynı zamanda sadece Türkiye’de değil dünyada da bilinen Alara Çayı ve Karpuz Çayı’nı da barındırmaktadır. İlçe her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. 

Manavgat’ta ne yapılır?

İlçe gerek turistik olarak aktif olduğundan pek çok gezi lokasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.  Pek çok kuş çeşidini barındıran Titreyen Göl, Türkiye’nin en büyük üçüncü barajı olan Oymapınar Barajı, yazımızın girişinde de bahsettiğimiz Manavgat Nehri, Manavgat Şelalesi, Alara ve Karpuz Çayları, ilçenin kuzey batısında kalan Seleukeia Antik Kenti, 950 metre rakımda Selge Antik Pisidya Dağ Kenti ve dünyaca ünlü tarihi 2. yüzyıla kadar dayanan 17 bin kişilik Aspendos Antik bunlardan yalnızca bazılarıdır. 

Manavgat Aktiviteleri

Yukarıda yazdığımız turistik yerler hakkında seyahat ve gezi bloglarında tabii ki daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Bizim amacımız ise size Manavgat’ın bambaşka yüzünü göstermek! 

Köprülü Kanyon’da Rafting!

Köprülü Kanyon'a adını da veren Köprü Çay üzerindeki su üzerinde 14 km uzunluğunda olan parkurda muhteşem dakikalar geçirebilir, yaklaşık 2.5-3 saat boyunca daha önce hiç yaşamadığınız eşsiz heyecan yaşayabilirsiniz. Profesyonel dalgıçlar eşliğinde harika sualtı dünyasını keşfe çıkmak için dalış yapabilir veya dilerseniz Oymapınar Barajı ve Gölü etrafındaki trekking turlarına katılabilirsiniz. Daha sonra dilerseniz jeep safari, at safari, atv safari turlarına da katılabilirsiniz.

 

Manavgat’ta yapılan tüm etkinlikleri keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz