Kemer / Antalya

Mavinin, Toros Dağları'nın etekleriyle buluştuğu Akdeniz'in incisi Antalya'nın, en önemli turizm beldesi olan Kemer;  52 km kıyı şeridiyle masmavi suların dalgalarını, doğallığından bir parça ödün vermeyen eşsiz plajlarını içinde barındıran, kesinlikle keşfedilmesi gereken ilçelerin başında gelir. Son zamanlarda Türkiye'nin en popüler tatil beldesi haline gelen Kemer, antik kentleri, köyleri, milli parkları ve plajlarıyla herkesin ilgisini üzerine toplamayı başarmıştır. 

Denizin, dağların ve çam ormanlarının birleşerek muhteşem güzelliğin ortaya koyulduğu Kemer'de gezilecek görülecek yerler sınırsızdır. Phasellis ve Olimpos ilk olarak görülmesi gereken en önemli antik kentlerimizdir. Kültürel varlığımızın devamı ve kültürel miraslarımızın korunması açısından önem arzeden tarihi güzelliklerimiz görülmeye değer...

Daha ileriye, yani Çıralı ve Olimpos'un tepelerine çıktığımızda turistlerin akın akın görmeye geldikleri, sonsuz ateş olarak anılan ve doğal bir ateş kaynağına sahip Yanartaş (Kimera), Kemer'i turizm kenti yapan unsurlar arasındadır. Ayrıca plaj denilince ilk akla gelen Adrasan ise mutlaka gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. 

Kemer doğal güzelliklerinin yanı sıra tarih öncesi çağlara ev sahipliği yapması ile de meşhur bir ilçedir. Paleolitik, Metolitik ve Neolitik çağlara ait katları en iyi buluntularla çıkartılan, Üst Paleolitik ve Mezolotik döneme ait çakmaktaşı aletler bulunan yerdir. Kaya altı sığınağının duvarlarında ise stilize edilmiş insan, dağ keçisi ve geyik resimleri bulunan Beldibi Mağarası, tarih öncesi çağların izlerini taşıyan önemli arkeolojik sit alanıdır.

Doğa sporları severler için; Göynük Kanyonu ve daha ilerisinde yer alan Üçoluk Yaylası ise doğal güzelliklere düşkün tatilciler için vazgeçilemeyecek bir yer olmaya aday.

Kemer'de sadece gezebileceğiniz yerler değil, kalıp günlerce, haftalarca hatta aylarca masmavi suların Toros Dağları'yla dansını izleyerek muhteşem bir tatil yapabileceğiniz yerler de oldukça fazladır. Beldibi, Göynük, Tekirova, Çamyuva, Kiriş, Çıralı ve Adrasan tatilinizi unutulmaz kılacak beldeler arasında yer almaktadır. 

Ayrıca Kemer'in derin mavilerine dalmak isteyen dalış tutkunları için çeşitli aktiviteler bulunmakta ya da Kemer’den başlayarak “Mavi Yolculuk Turları” yapabileceğiniz tekne turları da seçenekleriniz arasında yer alacaktır. Muhteşem bir tatil yapmak istiyorsanız Kemer'i güvenle listenizin en başına alabilirsiniz.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz