Kano

Deniz Kanosu

Daha önce kimsenin ayak basmadığı yerleri ya da çok az insanın görme şansına erişebildiği doğal güzellikleri görmek sizin için de vazgeçilmez bir keyif mi? O halde Deniz Kanosu tam da size göre bir aktivite. Bakir koylar ve plajlar, karadan ulaşmanın ya çok zor ya da imkansız olduğu doğa harikaları, medeniyete uzak kıyılardaki tarihi kalıntılar… Ege’nin ve Akdeniz’in dünyaca ünlü kıyı şeridi ve koyları ve tabi ki turkuaz renkli suları… Gerekli ekipmanla birlikte hepsi keşfetmeniz için sizi bekliyor.

Tüm macera aktiviteleri kısa süreli eğitimlerle başlar. İster Windsurf olsun ister Yamaç Paraşütü, eğitim almadan yapılması oldukça riskli aktivitelerdir. Deniz Kanosu yapmak için de bu temel eğitimleri almak hayati önem taşıyor. Deniz Kanosu turları düzenleyen merkezlerle günlük veya haftalık turlara katılarak bu eğitimleri almanız mümkün. Denizi ve rüzgarı tanımak, hangi akıntıda nasıl davranılacağını bilmek, rüzgarlı ve dalgalı günlerde kıyıya yanaşmanın en güvenli yollarını öğrenmek, dalga kırılmalarında yapılacak manevralar, kıyı trafiğinin okunması Deniz Kanosunun olmazsa olmazları.

Bu aşamayı geçtikten sonra artık kendi rotanızı belirleyebilir ve dilediğiniz yerden Deniz Kanosu maceranıza başlayabilirsiniz. Aşabileceğiniz mesafeler konusunda şöyle bir örnek verebiliriz: Muğla’dan Antalya’ya kadar bütün kıyı şeridini Deniz Kanosu ile kat eden birçok maceracı var. Kıyıdan fazla uzaklaşmadan yapılan aktivite her anında bambaşka süprizler ve güzellikler sunuyor.

Katetmek istediğiniz parkur ya da uzun mesafeli rotalar için ön hazırlık yapmanız çok önemli. Rotanın zorlu bölümleri, kamp atmanız gereken noktalar ve rota boyunca karşınıza çıkacak akıntı ve rüzgarlar için önceden hazırlık yapmanız yolculuğunuzu da oldukça kolaylaştıracaktır. Günlük turla değil de uzun süreli rotalar için kamp atmanız gerektiğinden hem denizde hem de karada uzunca vakit geçirebileceksiniz. Yanınıza yeterli miktarda su ve yiyecek aldıktan sonra keşfe başlayabilirsiniz.

Kaş, Gökova, Demre, Kekova, Göcek, Phaselis, Geyikli, Eğirdir Gölü Türkiye’de en sık tercih edilen rotalar. Antalya civarındaki Kekova gibi tarihi bölgelerde birkaç saat süren turlar ise oldukça keyifli bir gün geçirmenizi sağlıyor. Akvaryum kadar berrak turkuaz suların üzerinde kürek çekerken üstünden geçtiğiniz tarihi kalıntılar keyfinize keyif katıyor.

Keşfetmek sizin için de su içmek gibi bir tutkuysa Deniz Kanosu aktivitesi sizin için biçilmiş kaftan. Kürek çekerken kendinizi esrarlı bir adayı keşfediyormuşsunuz hissine kapılacağınızı garanti ediyoruz.

Kim bilir, belki de daha önce kimsenin ayak basmadığı bir koy sizi bekliyordur.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz