Jimnastik

Sporun, çocuk gelişimine olan katkısı tartışılmaz! Farklı spor dallarının faydalarından bahsetmek mümkündür. Jimnastik sporu da çocukların fiziksel ve sosyal anlamda olumlu gelişmeleri için yapılabilecek sporlar arasında yer almaktadır.

Günümüzde akıllı cihazların, bilgisayarların ve televizyonların kullanımının artması sebebiyle evlerinde hareketsizliğe mahkum olan çocuklar için yapılabilecek en doğru hareketlerden bir tanesi, çocuklarımızı bir spora yöneltmektir. Jimnastik sporu da çocukları bu durumdan kurtaracak, bunun yanında sosyal ve fiziksel olarak da birçok yarar sağlayacak bir spordur.

Jimnastik sporu, çocukların fiziki gelişimini destekleyerek estetik bir görünüme sahip olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca boy, kilo ve vücut kas kitleleri gibi değerlerin dengeli olmasını etkileyecek bir spordur.

Jimnastik sporu, herhangi bir spor dalına yönelmeden önce yapılabilecek temel bir spor dalıdır. Okul öncesi dönem, jimnastik sporuna başlangıç için ideal yaşlardan sayılabilir. Bu yaşlarda hareketliği sağlamak ve diğer spor dallarına yönelmeden önce doğru bir program sayesinde çocukların doğal gelişimleri desteklenebilir. Bu sayede farklı bir spor dalına bile yönelse vücut olarak gerekli donanıma sahip olacaktır.

Okul öncesi dönemdeki çocuklar için kas-kemik yapılarının güçlenmesi, kuvvetlenmesi, sinir-kas koordinasyonu ve sürat konusunda faydaları olan jimnastik sporu, günümüzde çocukların hareketsizliği için de alternatif bir çözüm olarak düşünülebilir.

Ayrıca çocuklarınızı jimnastiğe yönlendirerek çocuklarınızın;

  • Duruş bozukluklarının giderilmesini ve denge sorunu ortaya çıkan çocuklar için olumlu gelişmeler gözleyebilirsiniz.
  • Çocuklarınızın daha sosyal olmasını sağlayarak, daha dışa dönük olması konusunda da bir imkan tanıması cezbedici özellikleri arasındadır. 
  • Çocukların, yaşıtlarına oranla daha girişken ve aktif olmasına etki edecektir. 
  • Hiperaktif çocukların daha sakin davranmasını sağlayarak, sporun genel olarak kattığı sorumluluk bilincini aşılayacaktır. 
  • Farklı alanlarda da başarı göstermesine yardımcı olarak, çocuklarınızın vücutlarını daha etkin ve dengeli kullanmasını sağlayacaktır.

Kısacası; jimnastik sporu sayesinde denge, çabukluk, sinir-kas koordinasyonu, beden kontrolü, esneklik ve kuvvet gibi birçok yetenek ve özellik kazanacak ve geliştirmiş olacak. 

Çocuklarımız için en özel aktiviteler artık althernas.com'da!

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz