İskenderun / Hatay

Hatay'ın gözde ilçesi İskenderun, Amanos dağları ile Akdeniz arasında yer alan tarihi eserleri ve güzellikleriyle bilinen bir ilçedir. Coğrafi konumu nedeniyle tarihi İpekyolu’nu barındıran ve hala izlerini taşıyan ayrıca denizi birleştirdiği gibi doğa ve turizmi de birleştirip birarada sunmasıyla şahit olabileceğiniz tüm güzellikleri gözler önüne serebilme gücüne sahiptir. 

Tarihin eski çağlarında, en önemli zaman dilimini Büyük İskender'in şehri yeniden kurmasıyla yaşamış olup, bugünki İskenderun kentinin temellerini atmış olması, tarihini oldukça güçlü kılmaktadır. İskenderun -o dönemdeki ismiyle Alexandretta- tarihin sonraki dönemlerinde de çeşitli imparatorlukların eline geçerek ev sahipliği yapmış, bir çok farklı kültüre ve medeniyete kucak açmıştır. 

Batı ile doğu ülkeleri arasındaki savaşlardan dolayı şehir sürekli imparator değiştirdiğinden çok farklı kültürlerin oluşmasına ve yaşamasına elverişli bir konumda kalmıştır. Şehir 16.yy'da Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girince büyüyerek gelişme göstermiş, stratejik konumunu oldukça arttırmıştır. 

Sahip olduğu körfezi, doğal yapısı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle turizm alanında da önemli bir potansiyele sahip olan İskenderun, hem deniz turizmine hem de yayla turizmine uygun konumda bulunmaktadır. 

Akdeniz iklimini hakkıyla yaşatması ve turistik açıdan hristiyanlık dinine mensup misafirlerin odak noktası haline gelen Meryem Ana Havuzu ile yerli ve yabancı birçok misafire ev sahipliği yapmakta, gözde yapılarıyla herkesi kendine hayran bırakmaktadır. 

Ayrıca İskenderun’a gidip bölgenin kültüründe yer edinmiş ürünleri satın alabileceğiniz Uzun Çarşı olarak adlandırılan yerde bölgeye özgü tüm zenginlikleri bir arada bulabilirsiniz. Uzun Çarşı'nın tarihi de şehrin tarihi kadar eskilere dayanmakta olup, el işçiliği ürünleri ve yöresel tatları deneyimleyebileceğiniz lokantalarla sizlere oldukça geniş bir hizmet sunmaktadır. 

Birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve farklı kültürleri bünyesinde barındırmasından ötürü, İskenderun’da bir çok savunma amaçlı yapılan kaleleri gezebilir, tarihin kalıntılarına yakından tanıklık edebilirsiniz. 

İskenderun’da gezip görmenin ve tarihe ortak olmanın yanı sıra dilerseniz tüm Hatay manzarasına ortak olabileceğiniz bir deneyim yaşayarak kendinize yeni bir hobi edinmenmeniz de mümkün. Flytürk Havacılık bünyesinde bulunan Yamaç Paraşütü Eğtimi aktivitesini satın alarak, Hatay’ın gözde ilçesi İskenderun’u bir de tüm güzellikleriyle yukardan izlerken Başlangıç Pilotu sertifikasına da sahip olabilirsiniz.

İskenderun ilçesi aktiviteleriyle birlikte artık althernas.com’da sizlerle!

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz