Gyrocopter

450 kg kapasiteli hava aracı Gyrocopter, üstü açık ve helikopteri andıran tasarımıyla farklı bir uçuş deneyimi yaşamak isteyenler için ideal bir araç. Biri pilot olmak üzere, iki kişinin rahat bir şekilde uçabildiği araçla 4 saatte 350 mil yol kat edilebiliyor. Türkiye’de Gyrocopter için en uygun uçuşlar Çeşme-Alaçatı’da gerçekleştiriliyor. Denizde Parasailng ya da Kitesurf yapanların üzerinde uçmak, Ege Deniz’inin efsanelere konu olmuş mavisini bir de gökyüzünden bakmak isteyenler için… 

Gyrocopter ne zaman icat edildi?

Helikopter tipi hava araçlarından farklı olarak, daha hafif ve az maliyetli teknolojinin geliştirilme ihtiyacı Gyrocopter projesini ortaya çıkardı. 1923’de İspanya’da geliştirilen uçuş aracı, birçok amaç için kullanılıyor. Havadan fotoğraf çekimi, kısa mesafelerde gerçekleşecek seyrüsefer, bir bölgenin denetlenmesi gibi ihtiyaçlar kullanım alanlarının başında geliyor. Ancak Drone tipi teknolojilerin gelişmeye başlamasıyla Gyrocopter kullanımı daha farklı bir işleve bürünmeye başladı. Günümüzde ise daha çok turistlik faaliyetler için tercih ediliyor. 

Uçuş heyecanını açık kokpitli Gyrocopter ile yaşamak, rüzgarı yüzünde hissetmek isteyenler, Çeşme Alaçatı’daki Gyrocopter turları sizi bekliyor. 

Gyrocopter hakkında bilinmesi gerekenler

Gyrocopter, helikopter gibi motor gücüne bağlı olarak uçmaz. Motor sadece ilk kalkış için önemlidir. İniş için ise herhangi bir piste ihtiyaç duymaz. Bozuk bir yola veya bir tarlaya bile inebilecek esnekliktedir. 

Açık bir kokpit tasarımına sahip olduğu için düşme tehlikesinin olduğu düşünülebilir. Ancak böyle bir tehlike yok. Çünkü emniyet kemeri çözülse bile uçuş tipinin pozitif G olması, koltuğa yapışık bir şekilde uçuşu mümkün kılıyor. 

Gyrocopter kullanmak için pilot lisansının bulunması gerekir. Turistlik amaçlı yapılan uçuşlar da dahil olmak üzere her uçuş için bir plan gözetilir. İstenilen yerden, istenilen bir noktaya uçuş yapılması söz konusu değildir. 

Ülkemizde Gyrocopter turları giderek yaygınlaşıyor. Bunun için Çeşme Alaçatı’da bulunan pist üzerinden farklı deneyim yaşamak isteyenlere uçuş fırsatı sunuluyor.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz