Fethiye / Muğla

Fethiye

Fethiye, Ölüdeniz, Kabak Koyu, Saklıkent, Kelebekler Vadisi gibi dünyaca ünlü doğal güzellikleri içinde barındıran bir tatil cenneti. Öyle ki Ölüdeniz sahili ve lagün, 2006 yılında yapılan oylamada dünyanın en güzel kumsalı seçildi.

Geçmişten günümüze kadar üzerinden birçok medeniyet geçen Fethiye tarih boyunca birçok isim almış. Bu isimlerden biri olan Meğri Rumca'da "Uzak Diyar" anlamına gelen Makri'den geliyor. Uzak Diyar denmesinin bir sebebi tarihte bu bölgeye ulaşmanın nispeten zor olması. Ölüdeniz ise ismini denizin çarşaf gibi durgun olmasından alıyor. Dalgalardan denize girilemeyeceği zamanlarda bile Ölüdeniz‘de yalnızca hafif bir esinti hissediliyor.

Ölüdeniz günümüzde ulaşımı en kolay tatil yörelerinden biri. Hem kara, hem deniz hem de hava yolu ile ulaşmak mümkün. Ayrıca barınma için birbirinden güzel oteller ve pansiyonlar bulunuyor. Apartlardan beş yıldızlık tatil köylerine kadar her seçeneğe ulaşmak mümkün. Ölüdeniz’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası bulunuyor. Kelebekler Vadisi adını olağanüstü zenginlikteki kelebek popülasyonundan alıyor ve iki dağın arasında muhteşem bir düzlük olarak uzanıyor. Alternatif tatilin en gözde mekanlarından biri konumunda. Gemiler Vadisi ise geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapıldığının en güzel kanıtlarından biri. Bizanslılara ait kiliseler ve Roma Devri’ne ait kalıntılar oldukça ilgi çekici. Kabak Koyu ise özellikle geceleri, ışıklandırmanın az olmasından dolayı yıldızlarla örtülü bir gökyüzü sunuyor. Şehrin ışıklarından kaçıp yıldızların ışığına sığınmak isteyenler için eşsiz bir yer.

Ölüdeniz’in en popüler aktivitesi ise hiç kuşkusuz Yamaç Paraşütü. Dünyaca ünlü Babadağ’dan olağanüstü bir manzaraya kendinizi bırakmak için hiç düşünmeyin. Uzun yıllara dayanan tecrübeleri ile Yamaç Paraşütü merkezleri güvenli bir uçuşu garanti ediyor. Rüzgarın uygunluğuna göre Yamaç Paraşütü ile Kelebekler Vadisi’ne kadar uçmanız ve bütün coğrafyayı havadan kat etmeniz mümkün. Ölüdeniz’e gidildiğinde mutlaka yapılması gerekenler arasında.

Scuba Diving, Jeep Safari ve ATV Safari Ölüdeniz’de sunulan diğer aktiviteler. Zengin deniz altı dünyası ve Akdeniz bitki örtüsü ile kaplı ormanları macera dolu aktivitelerle keşfedilmeyi bekliyor. Özellikle Saklıkent’e düzenlenen bir Jeep Safari hayatınızın unutulmazları arasındaki yerini alacaktır. Saklıkent’te kanyon geçişi yapmak da mümkün. Trekking tutkunları için mutlaka geçilmesi gereken parkurlar arasında.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz