Datça / Muğla

Datça hepimizin zaman zaman işi gücü, şehir hayatını bırakıp yerleşmek istediği yerler arasında. Datça Yarımadası’nınnın 235 km’lik sahil şeridi, dantel gibi işlenmiş 52 koya sahip. Endemik bitkileri, bakir koyları, muhteşem denizi ve balık restoranları ile ünlü Datça hemen herkesin tatil planları arasında yer alıyor. Tüm bunların Can Yücel gibi bir şiir efsanesinin de bunda katkısı büyük. Datça tatil planlarındaki yerini tam olarak hak ediyor. Marmaris’e ve son zamanların popüler tatil yörelerinden Selimiye’ye de yakınlığı onu vazgeçilmez kılıyor. Gün içinde, belirli zamanlarda denizin ortasında bir anda ortaya çıkan Kızkumu’nun mutlaka görülmesi gerektiğini de belirtelim. 

Datça Yarımadası’nı vazgeçilmez kılan özelliklerden biri de hiç kuşkusuz zengin tarihi. Datça’daki buluntular M.Ö. 2000’lere kadar uzanıyor. Bilinen ilk halk Karyalılar ancak en parlak dönemini Dorlar zamanında yaşıyor. M.Ö. 1000 yıllarında, bugünkü Datça’nın bir buçuk km kuzeydoğusunda, Burgaz mevkiinde Knidos’u kuruyorlar. Datça’nın bugün halen en yaygın olarak bilinen diğer adı da Knidos.

Matematikçi ve filozof Eudoxus, en iyi yontulmuş Çıplak Afrodit Heykeli’nin heykeltraşı Praxiteles, Mısır’daki dünyaca üncü İskenderiye -Alexandria- Feneri’nin mimarı Sostrates Knidos’da yaşamış tarihi kişiliklerden sadece birkaçı. Şu anda Berlin’de bulunan ünlü aslan heykeli de Datça’da bulunmuş. Antik çağda çok ünlü olan, insanların onu görmek için çok uzak yollardan geldiği Afrodit Heykeli ise bugüne kadar bulunamamış. Datça’da Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde kalma eserlere rastlamak da mümkün.

Bütün bunların yanında Datça’yı özel kılan bir yanı da Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından seçilen Hisarönü’nü, sınırları içerisinde barındırıyor olması.

Dalış noktası, Hisarönü Körfezi’nde, Atabol Feneri’nin batısında, Simi Adası açıklarında yer alıyor. Açık denizde olduğu için suları berrak ve görüş mesafesi de oldukça uzun. Sualtı canlı hayatı ise bir dalış meraklısını adeta büyülececek yoğunlukta. Bu noktada bir kez daldığınızda Datça’yı tatil planlarınıza mutlaka yeniden dahil etmek isteyeceksiniz.

Dalış noktasında derinliğin 15-20 metreye düştüğü, çapı bir kilometre ve daire şeklinde bir sığlık bulunuyor. Dairenin kenarları ise 45-50 metre civarlarında kum ile birleşerek derinlere doğru ilerliyor. Nisan ve Mayıs aylarında izmarit balıklarının büyük sürüler halinde üreme için toplandıkları bir bölge olan dalış noktası görülmeye değer güzellikler sunuyor.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz