Dalga Sörfü

Dalga Sörfü

Denizlerin en popüler ve çekici aktivitelerinden olan tüm sörf türlerinin atası Dalga Sörfü. Dalga Sörfünün doğum yeri ise dünyada cennetten bir köşe olarak bilinen Hawaii Adaları. Hawaii adalarının yerlileri 17. yüzyılın ortalarına kadar dünyadan izole bir biçimde yaşadıkları için sörf de onlara özgü bir spor olarak kalmış. Ta ki Kaptan James Cook Hawaii’ye demir atana kadar… Kaptanın gözlemlerine göre Dalga Sörfü Hawaiililer için sadece bir spor ya da eğlence değil, dini bir aktivite. Etrafı okyanusla ve onun dalgaları ile çevrili olan ve çok uzun süre dış dünyayla hiçbir bağlantısı olmayan bu insanların sörfü keşfetmiş olması o kadar da ilginç değil aslında.

Hawaii’den sonra sörfün popüler olmaya başlayıp yavaş yavaş dünyaya yayılmaya başlama hikayesi ise California’dan… California’da yaşayan insanlara sörfü tanıtan ise elbette Hawaiilili denizciler… Ancak günümüzdeki popülerliğine ulaşması ise 1950’li yıllara kadar geliyor. 50’lerden sonra ise sörf artık yalnızca bir eğlence değil adeta bir yaşama biçimi haline geliyor. Kendi kültürünü yaratan sörf müziklerden şarkılara kadar birçok sanata da damgasını vurmuş. Kötü çocuklar, çekici erkek ve kadınlar o yıllarda kendilerini dalgaların üzerinde sörf tahtaları ile boy göstererek ifade etmişler. Dalga sörfünün bugün halen bunlarla oldukça yakın bir ilişkisi var. Cool olmanın hem en zorlu hem de en kolay yollarından biri haline gelmiş zamanla.

Bir sörf efsanesi

Dünyanın en büyük sörf efsanesinin altında Greg Noll’un imzası bulunuyor. Noll çok şiddetli bir fırtına sırasında oluşan 28 metrelik bir dalgaya tahtası ile dalıyor ve kıyıya sağ bir biçimde çıkmayı da başarıyor.

Ekipman

Sörf tahtaları geleneksel olarak ahşaptan yapılır ama şu anda yaygın olarak kullanılan malzeme fiberglas ve tahtalar 1 kilogramdan daha hafif. Kısa ve uzun olmak üzere iki farklı tahta boyu kullanılıyor. Uzun tahta genelde yeni başlayanlar tarafından kullanılıyor çünkü kısa tahtaya göre daha dengeli. Kısa tahtanın avantajı ise daha hafif olması ve daha rahat manevra yapılabilmesi.  Sörf tahtası sörfçüye ayak bileğinden bağlı durumda sörf yapılır ve arkasında yer alan küçük kanatlarla dengede durmak kolaylaşır.

Sörfün bir diğer ekipmanı ise vücut ısısını koruyan wetsuitlerdir. Bu giysilerin sadece bazı katları su geçirir ve bu da sörfçünün vücudu sayesinde suyun ısınmasını ve sıcaklığı tutabilmeyi sağlar.

Türkiye ve Dalga Sörfü

Dalga sörfü dendiğinde Türkiye’de sörf yapmaya uygun dalgaların olmadığına dair yanlış bir kanı hakimdir. Filmlerde ya da videolarda gördüğümüz dev dalgalar olmasa da Türkiye’de sörf yapmak için oldukça uygun lokasyonlar mevcut. Zaten devasa dalgalarda sörf yapmak için de önce bu türden lokasyonlarda pişmeniz gerekiyor. Sörf yapan çekici bir insan haline gelmeniz için biraz çalışmanız şart!

Türkiye’de özellikle Karadeniz ve Akdeniz sahilleri sörf'e uygun lokasyonlar sunuyor. Karadeniz yıl boyu esen kuzey, kuzeybatı ve kuzeydoğu yönlü rüzgarlarıyla ortalama olarak 250 gün sörf yapılmasına olanak veriyor. Şile, Kerpe, Kilyos sahilleri, Kumcağız ve Sarısu hem profesyonel hem de amatör sörfçüler için uygun dalgalara sahip kıyılar olarak biliniyor. Özellikle Şile ve Kilyos sahilleri İstanbul’a yakınlıkları ile avantajlı konumdalar. İstanbullular için alternatif bir haftasonu aktivitesi. Bir haftasonu aktivitesi olarak başlayıp bir yaşam biçimi halini alması ise sizin elinizde.

Hayatına yepyeni bir renk katmak isteyenler için Dalga Sörfü tam da aradıkları aktivite olabilir. Dalgaları kovalamaya ve onlardan kaçmaya hazır olun!

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz