Çukurova / Adana

Adana’nın merkez ilçelerinden olan Çukurova, kuzey ve batısında Toros Dağları’nı, doğusunda Seyhan Baraj Gölü’nü barındıran ilçemizdir. Çukurova, eski tarihlerden bu yana hep yerleşim yeri olmuştur. Çukurova’ da bulunan eski tarihi bulgularda Çukurova’ nın Kilikya olarak bahsedildiği belirlenmiştir. Çukurova’ nın büyük bir alanı, tarıma elverişli, verimli ve güzel topraklar olarak bilinir.Ayrıca Çukurova, Akdeniz iklimi altında olduğu için yazlar sıcak ve yağışsız, kışlar ılık ve yağışlı geçer.

Denize yakın yerlerinde irili ufaklı kıyı gölleri vardır. Bunlar, batıdan doğuya doğru Tarsus’un güneyinde Aynaz bataklık gölü, Seyhan Nehri ağzının doğu tarafında Tuzla Gölü, Karataş Burnunun batı tarafında Akyatan Gölü, Karataş’ın doğusunda Akyayan Gölüdür.

Çukurova’ nın Tarihi Yerleri

Çukurova eski medeniyetlerin çevrili olduğu alanda olduğu için Çukurova’ da bir çok tarihi yer görmek mümkündür. Çukurova’dan Adana çevresindeki bir çok tarihi mekana gitmek mümkündür. Çukurova’nın tarihi yerleri, bize uygarlıklar hakkında bilgiler sunarken aynı zamanda tarihsel hazzı bize hissettirmektedir.

Şahmeran Kalesi: Adana’nın içinde olan bu yapı, Çukurova’ nın güzel tepelerinden birindedir. İpek yolunu gören bu kale , ziyaretçilerine görmek istediklerinden daha fazlasını sunuyor. Kalenin bir diğer adı da yılan kalesidir.

Misis Mozaik Müzesi: Seyhan Irmağı kenarında olan bu müze tarihi eserlerin bizimle buluştuğu noktadır. Hitit, Roma, Bizans,Osmanlı ve Selçuk dönemlerine ait bir çok tarihi eser vardır.

Adana Etnografya Müzesi: Adana’nın merkezinde olan bu müze, Çukurova yerlileri ve Toroslar’ın Yörüklerine ait tarihi eşyaları sergiler. Müze girişi ücretsizdir.

Ulu Cami ve Medresesi: Ramazanoğulları tarafından yapılan en büyük camidir. Camii hala kullanılmaktadır. Osmanlı devrinde tadilat gördüğü söylenir . İnşaatı 1513’de başlamış ve 1541’de bitmiştir. Ayrıca camiiyi Piri Mehmed Paşa bitirmiştir.

Peki Neler Yapabilirsiniz?

Yaz boyunca sunduğu iklimsel özellikleriyle mükemmel bir rüzgara sahip olan Çukurova, su sporları arasında hızlı bir yükselişi olan Kitesurf, rüzgarın ve şartların uygun olduğu her denizde yapılabilen eğlenceli bir aktivite. Çukurova, amatör ve profesyonel herkesin Kitesurf yapabileceği iklimsel özellikleriyle aktivitenin tutkunlarını ağırlıyor. Rengarek uçurtmaları havada görüp heyecanlanıyorsanız, 3-4 günlük bir eğitim ile suda tek başınıza kite yapacak seviyeye gelebilirsiniz.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz