Büyükçekmece / İstanbul

İstanbul'un fethinden itibaren sayfiye ve tarım beldesi olarak kullanılan Büyükçekmece, İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan Marmara Denizi’ne paralel bir sahile sahip, büyüklüğü ile de Avrupa Yakası’nda önemli bir rol oynayan semttir.

Büyükçekmece Türkiye’nin en büyük birinci, Dünyanın en büyük üçüncü en yüksek televizyon kulesi bünyesinde barındıran bir ilçedir.  Ayrıca Büyükçekmece’de Türkiye’nin en büyük sergi alanı olan TÜYAP  yer alması Büyükçekmece'nin kültürel ve soyal anlamda gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. 

İstanbul'un en temiz ve iyi düzenlenmiş sahil şeridi planıyla, özellikle bahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmayı başarmıştır. Bu mevsimlerde Büyükçekmece'nin nüfusunun 3-4 kat artarak hem ekonomiye hem de kültürel ortama katkı sağladığı su götürmez bir gerçektir. 

Büyükçekmece yüzyıllardır korunarak süregelen önemli tarihi eserlere de sahip olmasıyla önem arzeden bir ilçedir. Tüm dünyada Mimarların Ustası olarak bilinen Mimar Sinan'ın Büyükçekmece'deki eserleri, yerli ve yabancı tüm insanların görmesi gereken yapıtlardır. 

İlk olarak Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, İstanbul'a 36 kilometre uzaklıkta, Kanuni Sultan Süleyman'ın Zigetvar seferine çıkarken, ordusunun suyun içerisinde zorlandığını görüp, savaştan dönerken zorluk yaşanmaması için Mimar Sinan'a ısmarlanan ve bitirmesi emredilen köprüdür. Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan'ın ''şaheserim'' diye bahsettiği, adını taşıyan Sultan Süleyman Köprüsü'nü, Zigetvar seferinde öldüğü için görememiştir. 

Köprünün etrafında Sokullu Mehmet Paşa Cami, Kurşunlu Han ve Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi yer almaktadır.

Kurşunlu Han, diğer adıyla Büyükçekmece Kervansarayı 1566'da Kanuni Sultan Süleyman emri ile Mimar Sinan'a yaptırılan başka bir eserdir.   Yapımında Mimar Sinan'ın çatıyı kurşunla kaplaması sonucunda halk arasında adı Kurşunlu Han olarak yayılmış ve geleceğe bu şekilde aktarılmıştır.

Bir başka mimari baş yapıt olan Sokullu Mehmet Paşa Camii ise 1567 yılında yine Mimar Sinan'ın muazzam ellerinden çıkma bir eserdir. Bu camiyi özel kılan en önemli özellik mescidinin, dünyada sadece bir adet eşinin bulunmasıdır ve o eş Mısır'daki piramitlerdir. 

Caminin hemen yanında Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi bulunur. Bu yapı kompleksinin her biri Büyükçekmece'nin sembolü olan Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü etrafında toplanmıştır. Günümüzde halen korunan ve geleceğe aktaracağımız önemli miraslarımızdan olan yapıtlarıyla tarih kokan ilçe; yeşillikleriyle de bizlere doğanın harikalarını sunmaktadır. 

Temiz ve düzenli sahil şeridiyle, kültürlere ev sahipliği yapan tarihiyle ve güzellikleriyle sosyo-kültürel ortama ve turizm sektörüne yoğun katkı sağlayan Büyükçekmece ilçesi, yapılabilecek macera dolu aktiviteleriyle, maceraperestlere hizmet eden lokasyonlardan biri olarak hizmetinizde!

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz