Bornova / İzmir

İzmir’in üniversiteleri, öğrencileri, cafeleri, barları ve gece hayatı ile ünlü ilçesi Bornova, İzmir Körfezi’nden 3km uzaklıkta ve şehre Manisa tarafından gelindiğinde İzmir’in kapısı olma özelliğini taşır. Günümüzde yaklaşık 500 bin nüfusa ev sahipliği yapan Bornova’nın Yeşilova Höyüğü’nün 2005-2006 yıllarında yapılan kazılarla gün yüzüne çıkarılması ile yaklaşık olarak 8500 yıllık tarihe sahip olduğu anlaşılmıştır. Birun-u Abad bilinen en eski ismi olmakla beraber, Hititliler’den İonlar’a, Lidyalılar’dan Makedonlar’a, Frigyalılar’dan Romalılara kadar pek çok millete de ev sahipliği yapmıştır. 

Ege Üniversitesi ve Tıp Fakültesi, Yaşar Üniversitesi, Şifa Üniversitesi Hastanesi yine Bornova sınırları içerisinde olması, ilçeyi hem öğrenciler açısından hem de sağlık açısından önemli kılmaktadır. Ayrıca yine bölgedeki Peterson Köşkü, Santa Maria Katolik Kilisesi, Paggy Köşkü, Pandespanian Köşkü, Perili Köşk olarak da bilinen Murat köşkü, Belhomme Evi, Tristramp köşkü, Büyük Ev olarak anılan Charlton Whittal, Giraud Evleri, St.Mary Magdalena Anglican Kilisesi ilçeyi ilginç ve önemli kılmaktadır. 

Bornova’da Neler Var? Homeros Vadisi Neresi?

Öğrenci yoğunluğu sebebi ile çoğunlukla cafeler, barlar dışında bir aktivite yok gibi görünse de aslında merkeze sadece 3 kilometre uzaklıkta olan Homeros Vadisi’nde heyecan verici pek çok aktivite bulunmaktadır. 7 kilometreden az olmayan vadide su bentleri, göletler, ağaçlarla çevrili piknik alanları mevcut. 

Homeros Vadisi Aktiviteleri Neler? 

Vadide yukarıda yazdığımız günlük aktiviteler dışında çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirebileceğiniz doğa sporları içeren Baba-Çocuk Kampları, Survivor tarzı Macera Parkuları, arkadaşlarınız ile birlikte kalabalık olarak gelip takımlara bölünerek yapabileceğiniz Paintball eğlencesi, tırmanma duvarları gibi pek çok etkinlik mevcut.

Aşağıda da listelenen bu aktiviteleri dilerseniz kredi kartınıza vade farksız taksitle anında satın alabilir ve 48 saate kadar ücretsiz iptal edebilirsiniz. 

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz