Beykoz / İstanbul

Medeniyetlerin başkenti İstanbul'un en güzel yerlerinden biri olan Beykoz; üç bin yıllık tarihiyle, tarihi dokunun ve kültürel medeniyetin ne demek olduğunu gözler önüne sermektedir. 

Bilinen en eski tarihinin M.Ö 900'lere daynadığı ve burada ilk kez örgütlü bir toplu yaşamın varlığıyla adının ''Amikos'' olduğu söylenir. Daha sonra M.Ö 395 yılında Roma İmparatorluğu sınırları içinde varlığını koruyan Beykoz'da geçmiş yaşamın birçok izine rastlayabilir, İstanbul'un diğer yüzünü keşfederken geçmişin geleceğe bıraktığı mirasları yakından inceleyeblirsiniz. 

Beykoz'da, Boğaz geçişlerini kontrol altına almak ve Göksu Vadisi’ne girişi önlemek için Yıldırım Beyazıt'ın yaptırdığı Anadolu Hisarı Kalesi'nin devasa görüntüsüne tanıklık edebilir, Çubuklu sırtlarında bulunan, 1907 yılında Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılmış, Hidiv Kasrı'nın görerek dönemin mimari özelliklerine yakından tanıklık edebilirsiniz. 

1806’da Sultan III. Selim Han tarafından annesi Mihrişah Sultan adına yaptırılmış olan Mihrişah Sultan Çeşmesi'nin barok dönemindeki özelliklerine şahitlik edebilir ya da türk çeşme mimarisininn en değerli çeşmelerinden olan İshak Ağa Çeşmesi'ni ziyaret edebilirsiniz. 

Ayrıca yabancı turistlerin çokça ilgisini çeken Yoros Kalesi, diğer adıyla ''Kutsal Yer''de yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir manzarada derin nefesler alarak kültürün ve tarihin kokusunu içinize çekebilirsiniz. 

İstanbul'un Anadolu Yakası'nda hala doğayla iç içe olma özelliğini koruyan, İstanbul'un en ferah ve yeşil semti Beykoz'da doğanın sunduklarının tam ortasında olmak sizlere büyük haz verecek. 

Bunca kültürün ve yeşilliğin arasında yürüyüş yapmak, dar sokaklardan geçerken tarihi hissetmek ve İstanbul'un gürültülü havasından sıyrılmak istiyorsanız Beykoz'da yapabileceğiniz etkinliklerde oldukça çeşitli. 

Sokaklarının adeta bir nakış gibi işlendiği Beykoz'da, haftaiçinin yoğun karmaşından uzaklaşıp sakinliğe ve huzura erebileceğiniz neşeli bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz.

Dilerseniz hafta sonu dilerseniz hafta içi Beykoz'da muazzam saatler geçirmeniz için; sizler için özel olarak hazırlanmış parkurlarda, yeşilliklerin arasında, sevdiklerinizle beraber Atv Safari turları yapabilirsiniz. Tozlu yolların ve kirlenmenin keyfini doyasıya çıkaracağınız Atv Safari Turları'nda, işlerini severek yapan eğitmenler ve kaliteli ekipmanlarla siz değerli müşterilerimizin karşısındayız. İstanbul Beykoz'da Spor yaparken eğleneceğiniz, eğlenirken adrenalini hissedeceğiniz bu benzersiz aktivite Atv Safari'nin heyecanını yaşamak  sizlere unutulmaz dakikalar yaşatacak.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz