Balon Turu

Çocukken 80 Günde Devr-i Âlem’i okuyan herkes balon yolculuğuna çıkmayı hayal ederek büyümüştür. Balonun yerden yavaş yavaş uzaklaşması ve rüzgarı yüzünüzde hissederek manzaranın keyfini çıkarmak için daha uygun bir aktivite yok gibi…

Hava şartlarına göre yerden 1000 metre yüksekliğe kadar çıkılarak gerçekleştirilen uçuşlar, artık klasikleşmiş bir macera ve eğlence biçimi haline geldi. Balonların nostaljik tasarımı da bu eğlenceyi büyüten etkenlerden biri. Propan veya hidrojenin ısıtılmasıyla ortaya çıkan gazın Balon’u havalandırmasıyla başlayan yolculuğun her anı ayrı bir deneyim. Balon uçuşları için yalnızca Türkiye’deki değil, dünyadaki en ideal adreslerden biri ise hiç kuşkusuz Kapadokya. Doğanın kendi sanatı olan Peri Bacaları’nı bir de Balon’la görmek istemez misiniz? Milyonlarca yıl boyunca rüzgarın şekillendirdiği Peri Bacaları’nı ve Kapadokya’nın eşsiz doğasını hiç bu şekilde görmediğinize bahse gireriz.

Balon uçuşu nasıl ortaya çıktı?

Balonla uçuşun tarihi bir hayli ilgi çekici. Öncelikle, hidrojen gazını bulan biliminsanı Cavendish, söz konusu gazın havadan daha hafif olduğunu ortaya koyar. Bu tanımlama üzerine harekete geçen Joseph Black, hidrojenle doldurulacak bir balonun uçabileceğini iddia eder. Montgolfier Kardeşler ise, bunu doğrulamak için ilk balon uçuşunu bir ördek, kaz, koyun ve horozun konulduğu balonla 1783’de gerçekleştirir. Başarılı şekilde tamamlanan uçuştan 2 ay sonra ilk insanlı balon uçuşu mümkün hale gelir.

Balonla uçuşun gerçekleşmeye başlamasından sonra bilimsel inceleme ve araştırmalar için çeşitli uçuşlar yapılır. Ancak günümüzde yapılan balonlu uçuşlar, sadece turistlik amaçlıdır.

Balonlu uçuşta bilinmesi gerekenler

Balonların kapasiteleri farklılık gösterebilir. 2 kişiden 36 kişi kapasiteye sahip ölçeklerde balonlar bulunmaktadır.

Balon uçuşları 6 yaşından küçükler için yasaktır. Boy sınırı ise en az 1.40 cm’dir. 110 kilo ve üzeri kişiler için de balon uçuşları uygun değildir. Güvenlik açısından hamilelerin uçuşa katılmaması riskleri ortadan kaldıracaktır.

Hava koşulları, balon uçuşları için hayati önemdedir. Dolayısıyla bu tür aktiviteler, rüzgarın yumuşak olduğu bölgelerde yapılır. 

Ortalama bir balon uçuşu bir saat sürer. Uçuşun ayakta gerçekleşmesinden dolayı bu süre içerisinde sağlık sorunu yaşamayacak kişilerin balon uçuşu yapabilmesi mümkündür.

Balon yükseldikçe hava sıcaklığı düşer. Bu nedenle uçuş sırasında kalın elbiselerin yanınızda bulunması hem daha keyifli bir deneyim sunacak hem de olası sağlık sorunlarının önüne geçecektir.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz