Ayvalık / Balıkesir

Ayvalık

Ege dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Ayvalık. Cunda Adası ile birlikte adeta bir ikili olan Ayvalık bir Ege beldesinin tüm özelliklerini bünyesinde topluyor: Güleryüzlü ve misafirperver insanları, zengin deniz mahsülleri, geleneksel Ege köyleri, kendine has mimarisi ve konakları, Şeytan Sofrası’nda ayaklarınızın altına serilen olağanüstü manzara, kuzeyde yer aldığı için her daim esintili akşamları… Ama belki de Ayvalık’ın en önemli özelliği yalnızca yaz aylarında değil, hangi mevsimde ziyaret ederseniz edin sizi güzel anılarla uğurlayacağı.

Çiçekli sokaklar

Ayvalık’ın bütün sokakları çiçek isimlerinden oluşuyor. Begonya, Itır, Kasımpatı… Çiçek isimlerinden oluşan sokaklarda çiçek kokuları arasında yürümek insana kendini iyi hissettiren şeylerden sadece biri. Bu yüzden de Ayvalık’a bir kez geldiğinizde aklınızın bir yanı hep burada kalıyor. Ayrıca Ayvalık’ta çok güzel bir sahil boyu da mevcut. Akşamları yürüyüş yapabileceğiniz, sevdiklerinizle oturabileceğiniz mekanların bulunduğu, denize bakan banklarda oturup balıkçıları ve gelip geçen tekneleri izleyebileceğiniz huzurlu bir kordonboyu. Dar arnavut kaldırımlı sokaklar ve rengarenk tarihi rum evleri ise çok özel kareler veriyor.

Ancak Ayvalık’ın en önemli özelliği etrafındaki ada sayısının çokluğu belki de. Ayvalık ve Sarımsaklı’dan hareket eden tekne turlarından birine katılmak adaları ve güzel koyları keşfetmenin, dalarak tertemiz denizin tadını çıkarmanın en güzel yolu. Birçok farklı rotadan birine seçmek ise size kalıyor. Hangisi seçerseniz seçin gün boyunca Ayvalık’ın eşsiz güzelliklerine şahit olacaksınız.

Sörf ve Ayvalık

Ayvalık’ta yapabileceğiniz aktiviteler bunlarla da sınırlı değil. Ayvalık’ın sörfe ne kadar uygun olduğunu anlatmak için Türkiye Windsurf Ligi’nin Ayvalık ayağından başladığını söylememiz yeterli olacaktır. Windsurf’un yanında Kitesurf eğitimi ve hizmeti veren birçok merkez Ayvalık’ın en gözde aktivite merkezleri arasında. Bu aktivitelere ilgi duyuyorsanız Ayvalık’ı ziyaret etmek için çok iyi bir nedeniniz daha var demektir.

Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı plajı Türkiye’nin en ünlü plajlarından biri ve bu ününü de sonuna kadar hak ediyor. Ayvalık’a girdikten sonra Sarımsaklı yol ayrımına sapın ve kendinizi incecik kumlarla kaplı kumsala bırakın. Denize girdiğinizde ise taş ya da yosunun olmadığı havuz gibi bir denizde serinlemenin ve yüzmenin keyfine varın.

 

Cunda Adası

Cunda Adası 1894 yılında karaya bir köprü ile bağlanmış. İster karayolunu kullanarak isterseniz denizden çok kolay ulaşabilirsiniz. Cunda’yı iki bölüme ayırmak mümkün. Sonradan yapılan siteler ve Eski Cunda. Eski Cunda’nın sokaklarında yürürken adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz. Her şey ilk günkü gibi korunmuş durumda. Tipik bir Ege kasabasının tüm özellikleri Cunda Adası’nda mevcut. Adanın taş kaplı sokaklarında dolaşırken karşınıza çıkan herhangi bir restorana girdiğinizde ise uzun süredir tatmadığınız kadar lezzetli deniz mahsüllerinden ve Ege mezelerinden doya doya yiyebilirsiniz.

Cunda’nın en ünlü mekanlarından biri de Taş Kahve. İçerdeki tarihi doku bir kere içeriye adım attıktan sonra kolay kolay ayrılmanıza fırsat vermeyecek kadar orijinal. Bir çay içip kalkarım sanıyorsanız onun birkaç bardak olacağına garanti verebiliriz. Taş Kahve Cunda’yı Cunda yapan en önemli yerlerden biri.

Nasıl gidilir?

İzmir, Çanakkale gibi şehirlerden yolculuk ediyorsanız ister otobüsleri isterseniz de minibüsleri kullanabilirsiniz. Deniz yolunu tercih etmek isteyenler için ise Yenikapı-Bandırma ya da Yenikapı-Bursa arabalı vapuru ile Balıkesir sınırına kadar gelebilir ve oradan karayolu ile Ayvalık’a devam edebilirsiniz. Havayolu kullanmak isteyenler ise Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na indikten sonra yine Karayolu ile bir saat içinde Ayvalık’a ulaşabilirler.

Unutamayacağınız bir tatil için şimdiden iyi tatiller…

 

 

 

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz