Avanos / Nevşehir

Orta ve Kuzey Anadolu'yu dolanıp yolculuğunu Karadeniz'in hırçın sularına karışarak bitiren Kızılırmak'ın çevresinde, dünyanın en güzel gün batımlarından birini izleyebileceğiniz bir yer Avanos...

Tarihi M.Ö 2000'lere dayanan, birçok medeniyete ev sahiplği yapmış, çeşitli kültürleri içinde barındıran ve koruyarak yaşatan Avanos, Hititler döneminde Zuwinasa olarak anılırdı. Antik Yunan ve Bizans çağlarında ise ismi Venessa olarak tarihe geçmiş olan görsel hazzın ne demek olduğunu öğreten bu ilçe; Osmanlı döneminde de Evenes olarak adlandırılırdı. 

Sanatın ve tarihin kokusunun buram buram hissedildiği bu ilçede; 1900'lerden beri 11 ayakla toprağa tutunan bir taş köprü ve ''Türkiye'nin 2. Asma Köprüsü'' ünvanını almış bir adet asma köprü bulunmaktadır. Sırtını dağlara yaslamış olan bu ilçe, kızıla boyanmış dar sokakları, asırlardır geleneğini koruyan yığma taş evleri ve çamuru adeta bir sanata dönüştüren atölyeleriyle turistlerin de oldukça dikkatini çeken bir yerdir. 

Avanos'un zengin güzellikleri arasında gezip görebileceğiniz yerler oldukça fazladır. Örneğin, Keşişler Vadisi’ diye de bilinen Paşabağı, peribacalarının  irili ufaklı oluşumları gibidir. Vadinin tam ortasında, bir girişte yer alan, üstünde haçlar bulunan yapı Keşiş Simeon’un inzivaya çekildiği hücre olarak bilindiğinden turistlerin çokça dikkatini çekmektedir. 

1972'de yapılan ve 4 kattan oluşan Özj-konak Yeraltı Şehri hem savunma hem de sığınak olarak kullanılan, içerisi özenle bezenmiş, adeta Mısır piramitlerinin gizemini anımsatan bir mimari ile de karşı karşıya geleceksiniz. Üstelik bu antik şehre ulaşımı ister kendi özel aracınızla dilerseniz belediyenin sağladığı ulaşım araçlarıyla da ziyaret edebilirsiniz. 

Avanos yüzyıllardan beri farklı kültürden insanların yaşadığı bir yerleşim yeri olduğu için farklı dinlere mensup misafirlerini de unutmuyor. II. yüzyılın en önemli kiliselerinden biri olan Dereyamanlı Kilisesi, belediye kararıyla farklı dini inanışa sahip insanların ibadetine açılmış olarak varlığını sürdürmektedir. 

Ayrıca Selçuklu Devletinin yaptırdığı son kervansaray olan Sarıhan Kervansaray da kesme taş malzemesi ve renkli taş almaşıklığı ile görsel şölenin kapılarını aralıyor. 

Toprağın sanata dönüştüğü bu kentte mimarinin ne kadar kendine has ve ne kadar özenli bir şekilde inşa edildiğini görmemek imkansız. Yerleşim yerlerinin neredeyse tümünde geometrik ve bitkisel süslemeler görmek sizleri şaşırtmasın. Çünkü Tarihi Avanos Evleri dediğimizde doğallığın ve tarihin ne demek olduğunu bir kez daha anlayacağız.

Kültürü ve tarihi güzelliklerinden bahsetmişken Avanos'ta yapabileceğiniz aktivitelerden bahsetmemek olmaz. Bu tarih kokan kentin yemyeşil ağaçları arasında, Kızılırmak'ın akışına kapılıp, keyifle tatilinizi sürdürürken Avanos'un güzelliklerini hayvan dostlarımız olan atlala gezebilirsiniz. Avanos'un bu güzel sokaklarında atlarla birlikte muhteşem bir doğa yürüyüşü yapabilir, tatiliniz süresince heyecanın ve güzelliğin doruklarına ulaşabilirsiniz. 

 

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz