Arsuz / Hatay

Hatay'ın Arsuz ilçesi, İskenderun'dan 40 kilometre kadar güneyinde bulunan sahil şeridi üzerinde ve turizme oldukça elverişli bir beldedir. Tarihi boyunca bir çok medeniyete tanıklık etmiş ve adı "Rhosus", "Rhopolis", "Port Panel" , "Kabev" ve "Arsous" gibi isimlerle tarihte yer edinmiştir. 

Arsuz'daki ilk yerleşim yerinden bu yana, Bizans ve Roma döneminde de konumu itibariyle önemli bir liman ve yerleşim yeri olmayı başarmış ve dönemlerin özellikleri korunarak günümüze ulaşmış, askeri bölge içerisinde yer almaktadır. 

Hristyanlığın hac merkezi haline gelen Saint Pierre Kilisesi özellikle bu kentte turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlayan, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı bir unsurdur. Miladi yıldan hatta milattan önceki yıllardan beri bir çok medeniyetlere kucak açmış ve bu medeniyetlerin etkisi altında kalmış olan Arsuz yöresi, kültürel mirasları ve çok yönlü tarihiyle misafirlerinin oldukça ilgisini çekmektedir. 

Dünyanın sayılı uygarlıklarından biri olarak kabul edildiği ve bir çok insanın yerleşim yeri olarak benimsediği Arsuz, tarih boyunca çeşitli inançlara sahip pek çok sanatçı ve zanaatkar yetiştirmiş, kalıcı kültürünü çeşitlilikten almış bir kenttir. Bu birikimin izleri bugün de tarihi yapılarda, toplum yaşayışlarında, sanat-basın ve yayın etkinliklerinde yaşatılarak, gelenek ve görenekler korunmuştur.

Arsuz ve çevresi eşsiz doğa güzellikleriyle birlikte bünyesinde barındırdığı tarihi ve kültürel zenginlikleriyle, yemyeşil yaylalarıyla, eğlence merkezleriyle, masmavi deniziyle her bütçeye uyan konaklama ve yeme içme tesisleriyle adeta cennet gibi bir yerleşim yeri olmayı başaran bir ilçedir. 

Dört mevsimde de ayrı bir güzelliğe bürünen Hatay'ın incisi Arsuz'da yerli ve yabancı turistlerin gezmek, eğlenmek ve dinlenmek için aradığı tüm imkanları sunan, keşfedilmemiş ideal bir tatil mekanı olan; tarihiyle, güneşiyle, dağlarıyla, altın gibi kumsal plajlarıyla, yaylalarıyla, av turizmine yönelik imkanlarıyla ve her kültürün damak zevkine uygun yemekleriyle zengin bir mutfağı da sunmaktadır.

Tertemiz denizi ve incecik kumuyla bölgenin önemli bir turizm merkezi haline gelen Arsuz'da; her bütçeye uygun otellerde konaklayabilir, çeşitli kafe ve restorantlarda yemek yiyebilir, cami, kilise, ören yeri gibi tarihi mekanları gezebilirsiniz. 

Ayrıca Arsuz'da gezip görmenin yanı sıra birçok aktiviteyi de gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Amanos (Nur) dağlarındaki yüksek alanlarda doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilir, dilerseniz Flytürk Havacılık bünyesinde bulunan Yamaç Paraşütü aktivitesini gerçekleştirebilirsiniz.

Arsuz ilçesi külterel miraslarıyla ve çeşitli aktiviteleriyle althernas.com'da sizlerle!

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz