Akyaka / Muğla

Akyaka

Akyaka Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri… Gökova Körfezi’nin kıyısında bulunan Akyaka başlı başına bir doğa harikası. Çam ormanlarıyla kaplı Akyaka hem kapmçıların hem de sörfçülerin vazgeçemediği adreslerden biri durumunda. Sakar Geçidi’nin sonundaki sapaktan içeriye adım atıp Akyaka’ya vardığınızda siz de buraya hayran olacaksınız.

Akyaka denildiği zaman akla ilk gelenler Çınar plajı ve Kadın Azmağı. Ulaşımı oldukça kolay plaj Akyaka’ya sadece 3 km uzaklıktadır. Yürüyerek gitmenizi ve Akyaka’nın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Kadın Azmağı ise turistlerin en çok ilgisini çeken su kaynağı. Bu su kaynağı turistlere hem görsel hem de eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir alan sunuyor. Bu eğlencelerin başında da Kitesurf ve Windsurf geliyor.

Kitesurf için en önemli şey 8 deniz mili rüzgardır ve bunun için Akyaka’dan daha uygun bir yer bulmak oldukça zor. Kitesurf yaklaşık olarak 15 yıl önce Fransa’da yapılmaya başlanmış, uçurtma ve sörf tahtasının birleştirildiği bir aktivite. Ülkemizde ise uygun sahillerle birlikte gün geçtikçe daha da popüler oluyor. Bu sporu yapabilmek için bir board ve uçurtma yeterli. Ayaklar board üzerine bağlı, bir yandan kayak yaparken diğer yandan bağlı olduğunuz uçurtma ile yerden yükselmek de mümkün. Tabi fazla yükselmeden denize inmek gerekiyor.

Windsurf ise yine bir board ve Kitesurf’ten farklı olarak yelken ile yapılmakta. Dalga sörfü yapan insanların daha çok ilgisini çekiyor. Genel olarak bakıldığında da dalga sörfünden tek farkı yelkeni olması. Bu nedenle Windsurf için rüzgar oldukça önemli. 60’lı yıllardan beri California’da kullanılmakta olsa da ülkemizle tanışalı çok olmadı diyebiliriz.

Akyaka’ya gelen turistlerin uğramadan gitmemeleri gereken yerlerden birisi de Sakartepe. Sakartepe Yamaç Paraşütü ile ünlü yerlerden biri. 80’li yıllardan beri yapılmakta olan bu aktivite bir yamaçtan koşarak başlıyor ve insanlara bulutlara kadar yükselme olanağı tanıyor. İneceğiniz yeri ise siz seçiyorsunuz. Termik rüzgar kullanılarak yüzlerce km uzağa ulaşmanız mümkün olabiliyor.

Akyaka tüm doğal güzellikleri ve olanaklarına rağmen az bilinen bir belde. Dalyan, Marmaris gibi turizm cennetlerine de çok yakın. Tatil planlarınız arasına aldığınızda pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz.

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz