Kapadokya

Kapadokya 60 milyon yıl önce dağların püskürttüğü lav ve küllerin rüzgar ve yağmurların aşındırmasıyla ortaya çıkmıştır. Oluşumu çok eski zamanlara dayanmaktadır. Üzerinden bir çok medeniyet geçmiştir. Kapadokya’da bulunan şapkalı bacalara halk peri bacaları ismini vermiştir. Bu peri bacalarının içlerine insanlar evler, sığınaklar ve kiliseler yapmıştır. Gezmek için en güzel tarihi mekanlardan biridir. Ayrıca çok önemli olan İpek yolunun da kavşakları arasındadır. 

Kapadokya da yapılacak en güzel aktiviteler balon uçuşu ATV Safari ve Jeep Safaridir. 

Balon uçuşu herkesin hayatında en az bir kere yaşaması gereken bir eğlencedir. Sabahın erken saatlerinde hava aydınlıkla karanlık arasındayken balonun yanına gidersiniz. Tabi o saatlerde hava buz gibi olduğu için biraz kalın şeyler tercih edilir. Daha sonra gittiğiniz yerde size güzel bir kahvaltı verilir ve siz onu yaparken yanınızda balona alev verilmeye başlar. İlk gittiğinizde sepet ve yanında düşmüş gibi duran balonun birden öyle canlanmaya başlaması bile heyecanlanmanıza neden olabilir. Daha sonra içine binersiniz ve yavaş yavaş havalanmaya başlar. 1 turda ortalama 26 kişiye kadar aktiviteye katılınabilmektedir. Önce yere iner gibi yapıp daha sonra tamamen havalandığınızda hava artık aydınlanmış olur ve etrafınızda bir sürü balon görürsünüz. Yere baktığınızda ise belki hayatınızda bir daha göremeyeceğiniz kadar güzel bir manzara fark edersiniz. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız balonlar ve manzara çok güzel pozlar yakalayabileceğiniz bir fırsat. Hatta indikten sonra uzun süre manzaranın etkisinden kurtulamazsınız. 

ATV Safari turları 4 tekerlekli çoğu farklı toprak koşullarına, zorlu yollara çıkılabilecek motor tarzı araçlarla yapılan bir doğa turudur. Özellikle de büyük şehirlerin egzoz kokularından, soğuk binaların görüntülerinden bıktıysanız tam da size göre bir aktivite. ATV safari turları genellikle 1 saat, 2 saat, 3 saat ve 4 saat olarak yapılıyor. Siz hangisini istiyorsanız ya da hangisine göre vaktiniz varsa ona katılıyorsunuz. 

Jeep Safari sizleri jeepler ile şehrin farklı yerlerine gezilere götürür ve farklı saatlerde şehrin nasıl göründüğünü sunar. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 farklı turu vardır ve siz kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz. 

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz