Akyaka

Akyaka Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Ula’nın mahallelerinden biridir. Tarihinin çok eskiye dayandığı ve eski çağlardan beri üzerinde yaşam olduğu düşünülen bu bölgenin ülkemizde değeri 70’li yılların başlarından itibaren bilinmektedir. İçerisinde değerlendirilecek birçok turistik yer bulunduran bu kayıp cennet barındırdığı güzelliklerin keşfedilmesi ile birlikte 80’li yıllarda büyük bir turizm patlaması yaşamıştır. Nüfusu kış ayları için 1400’lü rakamlardayken yazın bu sayı neredeyse 3 katına çıkmaktadır. 

Akyaka denildiği zaman akla ilk gelenler Çınar plajı ve Kadın Azmağı’dır. Özellikle sadece gezmek değil de tatil yapmak için gelenlerin ilgisini en çok Çınar plajı çeker. Ulaşımı oldukça kolay olan bu plaj Akyaka’ya sadece 3 km uzaklıktadır. Kadın Azmağı ise turistlerin en çok ilgisini çeken su kaynağıdır. Bu su kaynağı turistlere hem görsel hem de eğlence alanı yaratmaktadır. Bu eğlencelerin başında Kitesurf ve Windsurf gelmektedir. 

Kitesurf için en önemli şey 8 deniz mili rüzgardır ve bunun için Akyaka’dan daha uygun bir yer olamaz. Kitesurf yaklaşık olarak 15 yıl önce Fransa’da yapılmaya başlamıştır. Fakat ilk yıllarında gelişim sürecinde olduğu için ülkemizde yeni yeni keşfedilmektedir. Bu sporu yapabilmek için bir board ve uçurtma ya da paraşüt gereklidir. Ayakları board üzerine bağlı olan kişiler, bir yandan kayak yapar hissi yaşarken diğer yandan da bağlı oldukları uçurtma ya da paraşütlerle uçar hissi yaşamaktadır.

Windsurf da kitesurf’a benzemektedir. Yalnızca kullanılan ekipmanlar farklı diyebiliriz. Bu sporda board ve yelken ile yapılmaktadır. Genelde dalga sörfü yapan insanların daha çok ilgisini çekmektedir. Genel olarak bakıldığında da dalga sörfünden tek farkı yelkeni olmasıdır. Bu nedenle windsurf için rüzgar oldukça önemlidir. 60’lı yıllardan beri California’da kullanılmakta olsa da ülkemizle tanışalı çok olmamış diyebiliriz. 

Akyaka’ya gelen turistlerin uğramadan gitmemeleri gereken yerlerden birisi de Sakartepe’dir. Sakartepe ülkemizde yamaç paraşütü ile bilinen yerlerden biridir. 80’li yıllardan beri yapılmakta olan bu spor için tek gerekli parça paraşüttür. Kalkış ve iniş noktası gerektirmediği için kolaylıkla yapılabilir ve insanlara bulutlara kadar yükselme olanağı tanır. 

Akyaka pek az insan tarafından keşfedildiği için, bu güzel yerin keyfini yalnızca bilenler çıkarabilir. 

Abone Ol
Bültenimize abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz